Tarihte Bugün ; 13 Mart 2011

Tarihte Bugün ; 13 Mart 2011,

Efsane caz davulcusu Joe Morello’nun 82 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi.

Japonya Atom Enerjisi Şirketi, soğutma sistemi pompasının durduğu Tokai 2 No’lu (Dai-Ni) nükleer santralinde diğer pompanın çalıştığını bildirdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “2002 yılında 3 bin 500 dolarlar mertebesindeki milli gelirimiz, bu gün itibarıyla çok şükür 10 bin doların üzerine çıkmış durumda” dedi.

Libya devlet televizyonu, Arap Birliği’nin BM Güvenlik Konseyi’ne, Libya üzerinde uçuşa yasak bölge uygulanması çağrısı yapan kararını Trablus yönetiminin reddettiğini ve kararın kabul edilemez bir hareket olduğunu duyurdu.

Çin’in güneyindeki Guizhou eyaletine bağlı Liupanshui şehrinde bir kömür madeninde meydana gelen grizu patlamasında 19 madenci hayatını kaybetti. Devlet hayatını kaybeden her bir maden işçisi için 660 bin yuan (yaklaşık 100 bin dolar) tazminat ödeneceğini açıkladı.

Çin'de maden faciası

Tarihte Bugün ; 13 Mart,

  • 1781 – Alman kökenli İngiliz gökbilimci William Hershel, Uranüs gezegenini keşfetti.
  • 1994 – İstanbul Boğazı’nda iki Rum gemisinin çarpışmasında yangın çıktı. 15 denizcinin öldüğü, 17 denizcinin kaybolduğu kaza sonucu denize yayılan petrol çevre kirliliğine yol açtı.
  • 1996 – İskoçya’nın Dunblane kasabasındaki Dunblane İlkokulunda okulu basan silahlı bir kişi 3 dakika içinde sınıf öğretmeni ve 5-6 yaşlarındaki 16 çocuğu öldürdü. Saldırıdan sonra saldırgan kendi kafasına kurşun sıkarak yaşamına son verdi.
  • 2006 – ABD’de 11 Eylül saldırılarının tek sanığı olan Fas asıllı Fransız Zekeriya Musavi davasında tanıkların yalan söylemeye yönlendirildiği ortaya çıktı. Yargıç, tanıklıkları iptal etti ve duruşmayı askıya aldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.