Tarihte Bugün ; 13 Şubat 2011

Tarihte Bugün ; 13 Şubat 2011,

TÜRK turizminin başkenti Antalya, 2010 verilerine göre dünyanın en çok ziyaret edilen 10 kenti arasında 4. oldu. Paris, Londra ve Singapur’un ilk üçte yer aldığı listede, İstanbul ise 9. sırada yer aldı.

Düzce’de, TEM Otoyolu Kaynaşlı gişelerinde pişmaniye satan 13 yaşındaki Deniz Koçyiğit, OGS gişesinden geçen otobüsün altında kalarak yaşamını kaybetti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bozkurt Koç, boşanmış anne ve babaların ilgisiz ve otoriter tutumlarının çocukların ailede şiddete uğrama oranlarını artırdığını bildirdi.

Mısır’da Hüsnü Mübarek’ten sonra yönetimi devralan Yüksek Askeri Konsey, parlamentoyu feshederek, anayasayı askıya aldığını açıkladı.

Tarihte Bugün ; 13 Şubat,

  • 1633 – Galileo Galilei, engizisyon mahkemesinde yargılanmak üzere Roma’ya geldi.

    Galileo Galilei

 

  • 1960 – Fransa, BM ve ABD’nin itirazlarına rağmen Büyük Sahra’da atom bombası patlattı.
  • 1967 – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kuruldu. Sendika başkanları yaptıkları açıklamada “Türk İşçi sınıfının çıkarları, hakları, özgürlükleri ve onuru için bir araya geldik ” dediler.
  • 1969 – İstanbul’da üniversiteli kız öğrenciler Amerikan 6. Filo’sunu protesto yürüyüş ve mitingi düzenlediler.
  • 1975 – Kıbrıs Türk Federe Devleti ilan edildi.
  • 1985 – Kapatılan Milli Selamet Partisi yöneticileri hakkında açılan kamu davası sona erdi. Partinin Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve 22 arkadaşı beraat etti.1981 şubatından 1985 şubatına kadar geçen bütün bu süre içinde Necmettin Erbakan 10 ay tutuklu kaldı.
  • 1990 – 12 Eylül sonrasında görevlerinden alınan 1402’lik öğretim üyeleri görevlerine dönmek için üniversitelerine başvurmaya başladılar. İlk başvuruyu Profesör Dr. Hüseyin Hatemi yaptı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.