Tarihte Bugün ; 17 Ocak 2011

Tarihte Bugün ; 17 Ocak 2011,

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, lüks eğlence merkezlerinde kokain satan bir şebekeyi tespit etti. Aralarında 2 emniyet amirinin de bulunduğu 3’ü polis 50 kişi gözaltına alındı.

Kıbrıs Rum kesiminde bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Rum Meclisi’nin özel oturumunda konuştu. Sarkisyan, Rum radyosunun haberine göre buradaki konuşmasında, ”Türkiye-Ermenistan arasındaki ilişkilerin düzene girmesi girişimin, Türkiye’nin çelişkili tutumu ve tutarsız açıklamaları nedeniyle çok kısa bir süre içerisinde başarısızlığa uğradığını” iddia etti.

Apple’ın kalbi ve beyni Steve Jobs, yeniden nükseden sağlık sorunları nedeniyle işine ara vermek zorunda kaldı. Çalışanlarına da bir mesaj gönderen 55 yaşındaki Jobs, sağlığı ile ilgilenmek için işten bir süre uzaklaşacağını açıkladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize İşler Müdürlüğünce (KOM) 2010 yılında yürütülen çalışmalarda, toplam bin 534 kilo 614 gram kubar esrar, 125 kilo 48 gram toz esrar, 79 kilo 317 gram eroin ve 22 bin 339 kök dişi Hint keneviri ile 27 bin 685 adet uyuşturucu hap bulundu.

Siirt’in Pervari İlçesi’ne bağlı Çat Köyü yakınlarında, 17 yaşındaki Kemal Açık bulduğu metal bir cismi kurcalamaya başladı. Kısa bir süre sonra bulduğu cisim elinde patlayan genç, ağır yaralı olarak, köylüler tarafından Pervari Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak ilk müdahalesi yapıldı. Daha sonra Siirt Devlet Hastanesi’ne getirilen Kemal Açık, burada yoğun bakıma alındı. Doktorlar, yaralının durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

Tarihte Bugün ; 17 Ocak,

 • 1605 – Cervantes’in Don Kişot adlı romanı ilk kez yayımlandı. Romanın 2. bölümü ise tam 10 yıl sonra basılacaktır.
 • 1875 – Karaköy – Beyoğlu arasındaki Tünel hizmete girdi. Tünel dünyanın en eski ikinci ve en küçük metrosuydu.
 • 1909 – Fenerbahçe ile Galatasaray ilk kez karşılaştı; FB:0, GS:2
 • 1923 – Mustafa Kemal Paşa’nın İzmit’te düzenlediği ilk basın toplantısı, sabaha karşı sona erdi.
 • 1964 – Londra Konferansı’nda Kıbrıs Türk toplumunu temsil eden Rauf Denktaş konuştu. Rauf Denktaş, federal yönetime gidilmezse, ayrı bir hükümet kuracaklarını açıkladı.
 • 1971 – Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Erdal İnönü’nün evinin önüne dinamit atıldı.
 • 1984 – Dolandırıcılıktan yargılanan Abidin Cevher Özden (Banker Kastelli) beraat etti.
 • 1987 – Bülent Ecevit, Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı davranmaktan 11 ay 20 gün hapse mahkûm edildi. 12 Eylül darbesinden sonra Bülent Ecevit hakkında 80, Süleyman Demirel hakkında 55 dava açılmıştı.
 • 1990 – Yazar Aziz Nesin, kendisine “vatan haini” dediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine tazminat davası açtı.
 • 1995 – Avrupa Parlamentosu, Saharov Ödülü’nü cezaevinde bulunan eski DEP milletvekili Leyla Zana’ya verdi.
 • 1995 – Japonya’nın Osaka-Kobe bölgesinde 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 6 binden fazla kişi öldü.
 • 2000 – İstanbul’da bir villaya operasyon düzenleyen polisle çıkan çatışmada, Hizbullah’ın elebaşı Hüseyin Velioğlu ölü ele geçirildi. Genişletilen operasyonda, mezar evler ortaya çıkarıldı ve çok sayıda Hizbullah mensubu yakalandı.
 • 2007 – Kuzey Kore’nin nükleer denemesi üzerine Chicago Üniversitesindeki sembolik Kıyamet Günü Saati 11:55’e ayarlandı (12 Kıyamet demektir) Saat soğuk savaş boyunca 18 kez değiştirilmiştir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.