Tarihte Bugün ; 18 Ocak 2011

Tarihte Bugün ; 18 Ocak 2011,

Adana’nın Kozan ilçesi, Ağlıboğaz Mahallesi, Kozan-Feke Karayolu Sırelif mevkiinde yapılan yol çalışmasında belediye görevlileri, kazı sırasında toprak altında eski dönemlere ait kalıntılar buldu. Jandarma ve Müze Müdürlüğü yetkilileri gözetiminde iş makinelerinin kazıya devam etmesi sonucunda, eski dönemlere ait mozaik kalıntıları, üzerinde ay yıldız bulunan bir taş ile sütun taşları ve kemik kalıntıları yer altından çıkartıldı.

Almanya eyalet tarım bakanları, hayvan yemlerinde yüksek oranda tespit edilen dioksine karşı önlem almak üzere, daha sıkı kontrolleri içeren 14 maddelik bir düzenleme hazırladı.

Hrant Dink’in öldürülmesini protesto etmek amacıyla Liseli Öğrenci Birliği ve Demokratik Yurtsever Gençlik adı altında toplanan liseli öğrenciler eylem yaptı.

Hrant Dink için yürüdüler

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında 17 Mayıs 2010’daki patlamanın ardından 8 ay sonra cenazeleri çıkartılan Dursun Kartal ve Engin Düzcük’ün cesedinden alınan numuneler DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Bodrum da Eskiçeşme Mahallesi’nde Aysel Atilla’ya ait 80 yıllık tescilsiz evin yıkımında bir sürpriz ortaya çıktı. Bodrum Antik Tiyatro’ya 150 metre uzaklıktaki evin temel kazısında çok sayıda tarihi taş bulundu. Atilla ailesinin durumu bildirmesi üzerine kısa sürede olay yerine gelen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yetkilileri inceleme yaptı. Arkeologlar, tarihi taşların Bodrum Antik Tiyatrosu’na ait olduğunu belirledi.

evin temelinden tarih çıktı

 

Tarihte Bugün ; 18 Ocak,

  • 1778 – İngiliz kaşif James Cook, Hawaii’ye ulaştı.
  • 1912 – Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
  • 1927 – Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
  • 1931 – Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
  • 1944 – Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale’den Bandırma’ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
  • 1947 – Isparta’nın Uluborlu ilçesinin Senirkent bucağından on vatandaş noter aracılığıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına bir protesto mektubu gönderdi. Mektupta hiçbir suçları olmadığı halde jandarmanın kendilerine sistemli olarak işkence boyutlarında kötü muamele yaptığını yazıyorlardı.
  • 1993 – Bayburt’un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.