Tarihte Bugün ; 19 Şubat 2011

Tarihte Bugün ; 19 Şubat 2011,

Denizli’de Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla başlatılan “rüşvet” iddialarıyla ilgili 16’sı trafik polisi, 11’i minibüs şoförü olmak üzere toplam 43 kişi gözaltına alındığı öğrenildi.

Fransa’nın başkenti Paris’te, 11 Ocakta kayınbiraderi İbrahim B. tarafından bıçaklanarak öldürülen Resul Sonu’nun (30) cenazesi bugün uçakla önce İstanbul’a buradan da Gaziantep’e getirildi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 61. Berlin Film Festivali’nde (Berlinale), en iyi film için verilen “Altın Ayı” ödülünü, İranlı Yönetmen Asghar Farhadi’nin “Jodaeiye Nader az Simen” adlı filmi kazandı. Farhadi’nin ‘Nader ve Simin -Ayrılış’ adlı filmi ayrıca ‘en iyi kadın Oyuncu’ ve ‘en iyi erkek Oyuncu’ dallarında ‘Gümüş Ayı’yı kazandı.

İzmir’de bulunan Ege Çevre ve Kültür Platformu, ‘2010 Yılı Yaşam Savuncusu’ ödülünü Buca Kaynaklar Merkez Mahalle Muhtarı Erhan Şen’e verdi. Şen’in Buca Kaynaklar’da yaşanan taşocağı açma girişimi, yeraltı suyunu sattırmaması ve çöp tesisleri gibi konularda gösterdiği çevreci yaklaşımlara verdiği mücadeleden dolayı verildiği belirtildi.

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde 19 kişinin hayatını kaybettiği maden kazası davasında tutuklu sanık kalmadı. Daha önce maden ocağı sahibi Nurullah Ercan’ın tahliye edilmesinin ardından davanın tutuklu sanıkları taşeron Fahrettin Şolpan ve İşletme Müdürü Hayrettin Çelik de avukatlarının itirazı üzerine serbest bırakıldı.

Tarihte Bugün ; 19 Şubat,

 • 1957 – Türk Ordusu’nun ilk kadın doktor subayı Sema Aran göreve başladı.
 • 1972 – Güvenlik güçleri, sabaha karşı Fındıkzade ve Arnavutköy’de operasyonlar düzenledi. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) üyesi Ulaş Bardakçı öldürüldü.
 • 1985 – İspanya havayollarına ait Boeing 747 tipi bir yolcu uçağı Oiz dağlarına (İspanya) çarparak düştü: 148 kişi öldü.
 • 1986 – SSCB Mir uzay istasyonu’nu uzaya gönderdi.
 • 1994 – Adalar Belediye Başkanı ANAP’lı Recep Koç Büyükada vapur iskelesinde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. İki kişi de yaralandı. Recep Koç’u, kaçak yapısını yıktırdığı Osman Özgen adlı bir vatandaşın öldürdüğü bildirildi.
 • 1994 – Libya’da şeriat uygulamasına geçildi; İslami takvim uygulanmaya başlandı.
 • 1997 – Başbakan Tansu Çiller Meclis’te mal varlığı soruşturmasından aklandı.
 • 2001 – Milli Güvenlik Kurulu’nun Çankaya Köşkü’nde yapılan şubat ayı toplantısında, Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaşadığı tartışma nedeniyle toplantıyı terk etti.
 • 2008 – Küba lideri Fidel Castro görevinden ayrıldığını açıkladı.

  Fidel Castro

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.