Tarihte Bugün ; 22 Şubat 2011

Tarihte Bugün ; 22 Şubat 2011,

Küba’nın eski lideri Fidel Castro, ABD hükümetinin Libya’da barışla kesinlikle ilgilenmediğini öne sürdü. Washington’u petrol kaynaklarını ele geçirmeye çalışmakla suçlayan Castro, “Benim için kesinlikle aşikar olan ABD hükümetinin, belki de birkaç saat veya gün içerisinde, bu zengin ülkenin işgal emrini NATO’ya vermekte tereddüt etmeyeceğidir.” ifadelerini kullandı.

Eğitim-Sen Fethiye Temsilciliği’ne bağlı öğretmenler, 21 Ocak 2011 tarihinde kaybolan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Casim Uzuneminağaoğlu (58) için bir araya geldi.

Mısırlı bir baba çocuğuna sosyal paylaşım sitesi “Facebook” adını koydu. Mısırlı, kızına verdiği isimle eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesinde Facebook’un oynadığı önemli rolü vurgulamak istiyor.

Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, tedavi gördüğü hastanede kurmaylarıyla bir araya gelerek seçim toplantısı gerçekleştirdi. Haziran ayında yapılacak seçimlerin Türkiye için tarihi bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Erbakan, partilileri bütün güçleriyle çalışmaya davet etti.

Geçen salı günü Priştine Üniversitesi’nin 41’inci kuruluş yıldönümünde konuştuğu sırada protestocu 2 öğrencinin kırmızı boyalı saldırısına hedef olan Priştine Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muje Rugova’ya pazar günü geçirdiği rahatsızlık nedeni ile başvurduğu üniversite hastanesinde deri iltihabı teşhisi konuldu.

boyalı saldırı rektörü hastanelik etti

Tarihte Bugün ; 22 Şubat,

  • 1632 – Galileo’nun “İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar” adlı eseri yayımlandı.
  • 1819 – İspanya, Florida’yı ABD’ye 5 milyon dolara sattı.
  • 1848 – Paris’te işçiler ayaklandı. İki yıl boyunca Avrupa’yı altüst edecek işçi devrimleri çığırı açıldı.
  • 1942 – Avusturyalı yazar Stefan Zweig, Brezilya’nın Petropolis kentinde eşiyle birlikte intihar etti.
  • 1943 – Beyaz Gül hareketi üyeleri Nazilerce idam edildi.
  • 1944 – ABD savaş uçakları, Hollanda kentleri Nijmegen, Arnhem, Enschede ve Deventer’i yanlışlıkla bombaladı; sadece Nijmegen’de 800 kişi öldü.
  • 1948 – Üniversitelerarası Kurul toplandı. Kurul’da Ankara Üniversitesi’ndeki “solcu profesörlerin” üniversiteden uzaklaştırılması kararı alındı.
  • 1962 – Ankara’da Harp Okulu Komutanı Albay Talat Aydemir ve arkadaşları, hükümet darbesi yapmak istediler, ancak kalkışma bastırıldı, katılan subaylar emekliye sevk edildi. Bazı üst rütbeli subayların görev yerleri değiştirildi. Hükümet, verdiği söz doğrultusunda darbecileri 30 Nisan’da affetti.
  • 1973 – İsrail jetleri Libya yolcu uçağına ateş açtı; 74 kişi öldü.
  • 2009 – Çin’in kuzeyindeki bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 73 madenci öldü, onlarcası galerilerde mahsur kaldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.