Tarihte Bugün ; 24 Ocak 2011

Tarihte Bugün ; 24 Ocak 2011,

İsrail donanmasının 31 Mayıs’ta Akdeniz’in uluslararası sularında seyreden Mavi Marmara gemisine düzenlediği, 9 Türk’ün öldüğü askeri operasyonu soruşturmak üzere İsrail hükümeti tarafından oluşturulan, başkanlığını eski yargıçlardan Yaakov Turkel’in yaptığı komisyon ilk raporunu dün açıklamıştı. Raporda, İsrail askerlerin tavrının uluslararası hukuk kurallarına uygun olduğu ileri sürülüyor. Ankara’nın ‘hukuki değil’, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de ‘şımarıklık’ şeklinde değerlendirdiği raporla ilgili olarak, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, İsrail’in baskına ilişkin soruşturmasının ‘inandırıcı ve tarafsız’ olduğunu öne sürdü.

Moskova’nın Domodedovo havaalanında düzenlenen intihar saldırısında en az 35 kişi yaşamını yitirdi, 150 kişi de yaralandı.

havaalanında intihar saldırısı

Sarkozy’nin Facebook hesabını dün akşam bir süreliğine ele geçiren korsan, mesajlarında cumhurbaşkanının 2012’deki cumhurbaşkanlığı seçimine aday olmayacağını yazdı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti ile Hizbullah’ın seçimlerde işbirliği yaptığı iddiasına ‘densizlik ve namertliktir’ yanıtı veren Başbakan Erdoğan CHP liderini ispata çağırdı.

Tarihte Bugün ; 24 Ocak,

  • 1955 – Zonguldak’ta, Ereğli Kömür İşletmelerine bağlı Gelik ocağındaki grizu patlamasında 52 madenci öldü, 19 madenci yaralandı.
  • 1959 – İstanbul Küçükyalı’da Neşe Sineması çöktü; 37 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.
  • 1963 – Çatalca’da kara saplanan trenle ilgili haber yapmak için 23 Ocak’ta gazetelerinden ayrılan Hürriyet gazetesi yazarı Yüksel Kasapbaşı ile foto muhabiri Abidin Behpur ve aracın sürücüsü Yüksel Öztürk’ün donmuş cesetleri, Çatalca yakınlarında bulundu.
  • 1972 – Guam ormanlarında 2. Dünya Savaşı’ndan beri teslim olmamak için saklanan bir Japon askeri bulundu.
  • 1978 – Sovyetler Birliği’ne ait nükleer reaktör taşıyan Cosmos 954 adlı uydu Dünya atmosferine girerken yanarak parçalandı, radyoaktif serpintileri Kanada’nın kuzeybatısına yayıldı. Dağılan parçaların ancak %1’i toplanabildi.
  • 1980 – Başbakan Süleyman Demirel başkanlığındaki hükümetçe alınan ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen ekonomik istikrar programı kamuoyuna açıklandı.
  • 1993 – Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürüldü.
  • 1994 – Türkiye’nin ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT-1, fırlatıldıktan 12 dakika 12 saniye sonra okyanusa düştü.
  • 2001 – Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, 4 koruması ve şoförü, uğradıkları silahlı saldırıda öldürüldü.
  • 2008 – Gaziantep’te, terör örgütü El-Kaide’ye yönelik eş zamanlı on sekiz ayrı operasyonda bir polis şehit oldu, yedi polis ile bir vatandaş yaralandı. Operasyonda, dört kişi ölü ele geçirildi, on dokuz kişi gözaltına alındı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.