Tarihte Bugün ; 28 Şubat 2011

Tarihte Bugün ; 28 Şubat 2011,

Libya lideri Muammer Kaddafi, muhalif göstericilerle diyalog kurmaya yönelik ilk adımını attı. Libya, Yabancı İstihbarat Servisi’nin başkanını ülkeni doğusunda muhalifler tarafından kurulan geçici hükümetle görüşmekle görevlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Libya’daki olaylar karşısında müdahale ya da yaptırımların gündeme alınmasını Libya halkı adına, Libya’daki yabancılar adına kaygı verici buluyoruz. Libya halkının cezalandırılması anlamına gelecek her türlü yaptırım ve müdahale büyük ve kabul edilemez sıkıntılara sebep olabilir. Şimdi bize basın mensupları soruyor. NATO Libya’ya müdahale etmeli midir? Böyle bir saçmalık olur mu yahu? NATO’nun ne işi var Libya’da? Türkiye olarak biz bunun karşısındayız, böyle bir şey konuşulamaz, tartışılamaz” dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldürülmesine ilişkin davanın tutuklu sanığı Ogün Samast Gülhane’de bulunan Çocuk Mahkemeleri’nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Ogün Samast’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 4 Nisan 2011’e erteledi.

Hemen hemen her gün Kuzey Kore’nin Merkez Televizyonu vasıtası ile halkın karşısına çıkan Lider Kim Jong-il, son 12 gündür kameralara görünmüyor.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde iki farklı sol görüşlü öğrenci grubu arasında taşlı sopalı kavga çıktı. 1’i ağır 5 öğrenci yaralandı.

“Müşteri değil, hasta; işletme değil, üniversite” Laleli’deki İÜ Su Ürünleri Fakültesi önünde toplanan öğretim üyeleri, ellerinde taşıdıkları, “Tıp fakültelerinin yok edilmesine karşı çok ses, tek yürek”, “Performans sağlığa zararlıdır”, “Güvenli çalışmak istiyoruz sözleşmeli çalışmaya hayır”, “Nitelikli tıp eğitimi”, “Müşteri değil, hasta; işletme değil, üniversite” yazılı pankartlarla İÜ’nün Beyazıt’taki merkez kapısına kadar sessizce yürüdü.

Öğretim üyeleri bakanlığı protesto etti

Tarihte Bugün ; 28 Şubat,

  • 1933 – Berlin’de büyük Reichstag yangını çıktı. Olayın ardından yayımlanan bir kararnameyle Naziler diktatörlüklerinin temellerini atmış oldular.
  • 1942 – İstanbul Vezneciler’deki Zeynep Hanım Konağı (İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi binası) tamamen yandı.
  • 1945 – Türkiye, Birleşmiş Milletler Beyannamesi’ni imzaladı.
  • 1975 – Londra’da metro kazası: 43 kişi öldü.
  • 1986 – İsveç başbakanı Olof Palme, bir suikast sonucu öldürüldü.
  • 1994 – Kuzey Atlantik Antlaşması tarihinin ilk saldırısını Sırplara karşı gerçekleştirdi.
  • 1997 – Türkiye Millî Güvenlik Kurulu’nun 9 saat süren toplantısında 28 Şubat süreci olarak adlandırılan kararlar alındı. Bu kararlar, irticayı Türkiye’nin önündeki en büyük tehlike olarak saptadı. MGK’da, Atatürk ilke ve inkılaplarının ödünsüz uygulanması kararı verildi.
  • 2001 – Ulusal Bank’a el konuldu.
  • 2002 – Hindistan’ın Ahmedabad kentinde Hinduların ateşe verdiği, Müslümanlara ait evlerde 55 kişi öldü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.