Tarihte Bugün ; 6 Şubat 2011

Tarihte Bugün ; 6 Şubat 2011,

İrlandalı gitarist Gary Moore öldü. Irish Times gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, Thin Lizzy grubunun eski üyesi olan 58 yaşındaki gitaristin, İspanya’nın Estepona kentinde kaldığı otel odasında ölü bulunduğu bildirildi.  

Gary Moore

 Beşiktaş İskele Meydanı’nda saat 19.00 sıralarında toplanan Aka-Der ve çeşitli sivil toplum kuruluşları üyesi yaklaşık 100 kişilik grup, ellerinde “Hrant Dink Hesabını Soracağız” “Hepimiz Hrant’ız Hepimiz Ermeniyiz” yazılı pankart ve dövizlerle sloganlar atarak eylem yaptı.

Türkiye-Suriye arasındaki bağları pekiştirecek Dostluk Barajı’nın temelini atan Başbakan Tayyip Erdoğan, ardından Halep’te Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bir araya geldi.

Hatay’da Asi Nehri üzerinde 1970’den bu yana Suriye ile ortaklaşa yapımı düşünülen, ancak, hayata geçirilemeyen Dostluk Barajı’nın temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Başbakanı Muhammed Naji Otri’nin katıldığı törenle atıldı.

Almanya’nın Köln kentinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) düzenlediği “Türkiye’deki Güncel Gelişmeler Işığında, Din ve Vicdan Hürriyeti” konulu konferansta konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç “Laik devlet tüm dinlere eşit mesafede olmalıdır” dedi.

Tarihte Bugün ; 6 Şubat,

  • 1928 – Anayasa’ya laiklik ilkesi kondu.
  • 1952 – II. Elizabeth, babasının ölümü üzerine İngiltere kraliçesi oldu.
  • 1979 – 12 Mart döneminin İstanbul Siyasi Şube müdürlüğünü yürüten Ilgız Aykutlu, kimliği belirlenemeyen iki kişinin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü.
  • 1981 – İstanbul Emniyeti müdür muavini Mahmut Dikler, uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.
  • 1992 – İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) Başsavcısı Yaşar Günaydın ile koruması ve şoförü, silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
  • 2004 – Moskova metrosunda patlama; Çeçen ayrımcı grupların yaptığı tahmin edilen saldırıda 40 kişi öldü, 129 kişi yaralandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.