Tarihte Bugün ; 7 Şubat 2011

Tarihte Bugün ; 7 Şubat 2011,

İzmir’de basın açıklaması düzenleyen Hala Tanığız Platformu üyeleri, Mısır Çarşısı’ndaki bombalı saldırıya katıldığı gerekçesiyle yeniden yargılanmaya başlanacak olan Pınar Selek’e destek verdi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, terör, aşırılıklarla mücadele, organize suçlar ve rüşvetle mücadelenin birinci öncelikleri olduğunu söyledi.

Ankara’nın tarihi ve turistik ilçesi olan Beypazarı’nda yerel seçimlerde yüzde 45.5’lik bir oy oranı ile MHP’den Belediye Başkanı seçildikten 2 yıl sonra AK Parti’ye geçen M. Cengiz Özalp, hükümet kanadından büyük vaadler aldığını belirtirken, “Bunlar gerçekleştikçe açıklayacağım” dedi.

Küreselleşme karşıtlarının, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na alternatif olarak düzenlediği Dünya Sosyal Forumu’nun gündemi Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Yükselen demokrasi talepleri.Dünya Soysal Forumu’nun gündeminde tarım, göçmenlerin sorunu ve kapitalizmin yanısıra Tunus ve Mısır’da yaşanan ayaklanmalar yer alıyor.

Dünya Sosyal Forumu "İsyanın nedeni Amerikan emperyalizmi"

Tarihte Bugün ; 7 Şubat,

  • 1898 – Émile Zola’ya, Alfred Dreyfus’u savunmak için L’Aurore gazetesinde Fransa Cumhurbaşkanına hitaben kaleme aldığı açık mektup J’accuse için iftira davası açıldı.
  • 1914 – Charlie Chaplin’in ilk filmi “The Little Tramp” gösterime girdi.
  • 1942 – Hırvat naziler Banja Luka’da, aralarında 551 çocuğun da bulunduğu 2 bin 300 sivil Sırbistanlıyı katlettiler.
  • 1970 – İstanbul Valiliği Gülriz Sururi-Engin Cezzar topluluğunun Düşenin Dostu adlı oyununu yasakladı.
  • 1971 – İsviçre’de kadınlara seçme hakkı verildi.
  • 1987 – İstanbul Elmadağ’da Şan Sineması yandı. Yangında binanın bekçisi öldü.
  • 1996 – Türk şirketi Bir-Gen Air’e ait Boeing 757 tipi bir yolcu uçağı Dominik Cumhuriyeti açıklarında Atlantik Okyanusu’na düştü: 189 kişi öldü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.