Tarihte Bugün ; 8 Şubat 2011

Tarihte Bugün ; 8 Şubat 2011,

Londra’daki Sotheby’s müzayede salonunda yapılan açık artırmada, ünlü ressam Picasso’nun, genç aşığı Marie-Therese Walter’ı tasvir ettiği “La Lecture” adlı tablosu, açık artırmaya telefonla katılan ve adı açıklanmayan bir koleksiyoncu tarafından 40,2 milyon dolara satın alındı.

Adalet Bakanlığınca ”yargının hızlandırılması” amacıyla hazırlanan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile yoklama kaçağı, bakaya, saklı, firar eden erlere verilecek hapis cezaları, idari para cezasına dönüştürülecek.

Hababam Sınıfı’nın “Mahmut Hoca”sı sanatçı Münir Özkul, yüksek ateş, genel durum bozukluğu ve solunum yetmezliği şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Mısır ve diğer Arap ülkelerindeki halk ayaklanmaları ve olası rejim değişikliklerinin, dünya ekonomisini de orta ve uzun vadede olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde ilk beyin ameliyatı gerçekleştirildi. Yüksekova Devlet Hastanesi’nde Beyin Cerrahi Uzmanı Ali Kemal Ulaş, tarafından yapılan başarılı ameliyat 6 saat sürdü. İlk ameliyatla kafasından tümör çıkarılan Cebrail Törele ise sağlığına kavuşmanın sevincini yaşadı.

Tarihte Bugün ; 8 Şubat,

 • 1958 – Bobby Fischer henüz 15 yaşında ve Dünya satranç şampiyonu oldu.
 • 1973 – Eski Milli Birlik Komitesi üyesi emekli Korgeneral Cemal Madanoğlu ve 31 arkadaşının yargılanmasına, başlandı. Cemal Madanoğlu ve arkadaşları, Millet Meclisi’ni feshederek Anayasa’nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye teşebbüsle suçlanıyorlardı.
 • 1985 – Hisarbank, İstanbul Bankası ve Odibank’ın 66 yöneticisinin mallarına tedbir konuldu. Mallarına tedbir konulan bankacılar arasında Ömer Çavuşoğlu, Ahmet Kozanoğlu, Melih Saydam, Özer Uçaran Çiller de bulunuyor.
 • 1989 – Boeing 707 tipi bir yolcu uçağı, Portekiz açıklarındaki Azor Adaları’nda düştü: 144 kişi öldü.
 • 1990 – Amasya Yeniçeltek’te toprak altında kalan 63 işçiden umut kesildi. Madenin hava bacaları betonlandı. Bir gün önce meydana gelen grizu patlamasında ölenlerin sayısı 66’ya ulaştı.
 • 1991 – 81 şair savaşa karşı birer dize yazarak hazırladıkları ortak şiiri yayınladılar.
 • 1992 – Olağanüstü Hal Bölge (OHAL) valiliğine Ünal Erkan atandı.
 • 1994 – Erdal Çelik 16. Uluslararası Cavon Şarkı Yarışması’nı kazandı. Çelik yarışmaya “Like A Gift” adlı parçayla katılmıştı.
 • 2004 – ABD’li şarkıcı Beyonce beş Grammy ödülü kazandı.
 • 2005 – İsrail başbakanı Ariel Sharon ve Filistin lideri Mahmud Abbas arasında, Mısır’da imzalanan bir antlaşma ile ateşkes sağlandı.

  Beyonce

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.