Türkiye’nin En Önemli Özelliği Sizce Nedir?

Canım Türkiyemm..

İnsanımız, eşsiz doğa güzellikleri ile, konumu ile, tarihi güzellikleri ile …. Türkiye’yi anlattı.

Yusuf Dursun (M.Ü.’de,piyano ve keman öğretim elemanı,Yaş-22

Yusuf Dursun (M.Ü.’de,piyano ve keman öğretim elemanı,Yaş-22): Ülkemin en sevdiğim ve en önemli özelliklerinden  ilki ,dört mevsimi  yaşatması. İkinci olarak müthiş tarihi eserleri  ve tarihi öyküleri barındırması. Bir de başlı başına büyüleyici bir şehir  olan İstanbul…

Nuran Karayel (Müzik Eğitimcisi- Yaş-58)

Nuran Karayel  (Müzik Eğitimcisi- Yaş-58): Sorunuza göre bir tane özellik söylemem gerekiyor. Ama bir tane değil ki! Türkiye’nin, olağanüstü  doğal  güzellikleri, tüm dünyanın ilgisini üstüne çeken jeopolitik konumu, verimli topraklara, genç nüfusa sahip olması en  önemli  özellikleridir. Kültürel çeşitliliğini  yıllarca hoşgörülü ve iyi niyetli insanıyla bugüne kadar taşıyabilmiş, üzerinden yüzlerce uygarlığın geçtiği bir insanlık tarihi beşiğidir.

Cansu Karaca (Öğrenci, Yaş-21)

Cansu Karaca (Öğrenci, Yaş-21): İnsanlarının sıcak kanlı ve misafirperver oluşunu, ülkemizin turistik mekanlarını Akdeniz’i, Ege’yi, Marmara’yı çok beğeniyorum.Ve ülkemizin tarihi geçmişini, örneğin Osmanlı tarihini seviyorum. Bunun haricinde yemeklerimiz çok çeşitli ve güzel. Özellikle zeytinyağlı yemekleri ve yöresel yemekleri beğeniyorum. Ülkemize ait olan, sade, kolay ve güzel bir dilimiz var. Türkçeyi seviyorum. Konum olarak stratejik bir bölge oluşu da bence ülkemizin en önemli özelliği.

Esra Ünal (Öğrenci, Yaş-21)

Esra Ünal (Öğrenci, Yaş-21): Ülkemin özelliklerini saymakla bitiremem ama ilk aklıma gelenler; her şehrinin kendine has doğal güzellikleri. İki tane boğaz köprüsüne, Fatih Sultan Mehmet köprüsü ve Boğaziçi köprüsüne sahip oluşu. Bir de yarımada oluşu benim en beğendiğim özellikleridir.

Şule Bakar (Anaokulu Öğretmeni, Yaş-50)

Şule Bakar (Anaokulu  Öğretmeni, Yaş-50): Hem tabiat açısından çok farklı özelliklere sahip, karla denizi yan yana görebilirsiniz;  Antalya gibi. Hem de Asya Avrupa arasında köprü vazifesi olması dolayısıyla stratejık bir konumda. Diğer Ortadoğu ülkelerine göre Cumhuriyetle yönetilmesi bizi farklı kılan özelliğidir. Uranyum  ve bor madeni açısından dünyanın en zengin ülkesiyiz , fakat kullanamıyoruz.

Veysel Kuyumcu (Cengiz Ünal ve Korosu Vokalisti, Yaş-34)

Veysel Kuyumcu (Cengiz Ünal ve Korosu Vokalisti, Yaş-34): Söze ülkenin gidişatını olumsuz bulduğumu söyleyerek başlayacağım. Fakat elbette ülkemin beğendiğim birçok özelliği var. Bunlar; Kozmopolitik bir yapıda olması, çok çeşitli kültürleri barındıran insanların bir arada  yaşıyor olması, iklim çeşitliliğinin olması ve doğal güzellikleri…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.