Yaşadığım Yerde Deprem Olursa Şu Gibi Önlemleri Alırım Çünkü…

EBRU GÜMÜŞKEMER (Yüksek Lisans Öğrencisi)

EBRU GÜMÜŞKEMER (Yüksek Lisans Öğrencisi-İSTANBUL): 17 Ağustos depreminde İstanbul’daydım, panik ile uyandım. Tam net hatırlamıyorum, ilk aklıma gelen kiriş altına koşmak oldu. Panik halde onu da yapamadım sağa sola çarpmaya başladım, kardeşime seslendim. Acilen yapılması gereken sanırım evden çıkmak. Eğer çıkış kolay değilse bir deprem yaşam üçgeni oluşturmak, yani deprem sırasında üzerine ağır bir şeyin düşmesine engel olmak için sağlam bir mobilya, buzdolabı, dolap gibi bir şeyin yanına sığınmak. Bir ara deprem sonrası yanımda tedbir olsun diye bir takım malzemeler sakladım ama sonra arkadaşlarım benimle dalga geçti. Deprem çantası hazırlamak çok önemli. Japonlar buna önem veriyor. İş yerinde masaların altında deprem çantaları bulunduruyorlar. Bizde böyle bir tedbir yok.

NURHAN ÇAYLI (Satış Sorumlusu)

NURHAN ÇAYLI (Satış Sorumlusu-MERSİN): Deprem olsa önce şok olurum. Ondan sonra iki çocuğumun olduğunu düşünür sakin ve mantıklı hareket etmeye gayret ederim. Çocuklarımı alır evin en küçük odasına geçerim. Başımızı koruyacak şekilde çocuklarıma yol gösteririm. Kesinlikle merdivenlere koşmam. Binada ilk çökecek yerin merdiven olduğunu bildiğim içi oraya yönelmem. İlk önce kendimi sakinleştirir daha sonra çocuklarımı sakinleştiririm. Elektiriği, sigortaları tüpü acil olarak kapatırım.Daha önce belirli yerlere koyduğum suyumu ve bir çakmağı hemen yanıma alırım.

BAŞAK ÇİLİNGİROĞLU (Serbest Meslek)

BAŞAK ÇİLİNGİROĞLU (Serbest Meslek-İSTANBUL): Deprem konusunda alınması gereken tedbirleri tam bilmiyorum ama geçenlerde Akut (Arama Kurtarma Derneği) tarafından hazırlanan bir programı dinledim. O programda panik ile evden kaçmanın yanlış olduğu, ölümlerin birçoğunun kaçarken koridorda, merdiven boşluklarında olduğu söyleniyor. Alınması gereken tedbir olarak evdeki eşyaların şeklinin ve yerinin çok önemli olduğunu öğrendim. Camlı mobilyaların tehlikeli olduğu belirtiliyor. Mobilyaların duvara sabitlenmesi de çok önemli. Ev alırken özellikle deprem konusunda tedbir alınmış, yeni ve altyapısı sağlam bir apartman seçmeye çalıştım.

SEZİN KOLCU (Sinema TV sektöründe)

SEZİN KOLCU (Sinema Televizyon Sektörü-28 yaşında-İSTANBUL) : Deprem anında eğer kapalı bir alandaysam ilk olarak güvenliğimi sağlamaya çalışırım. Sağlam bir ev eşyasının yanında cenin pozisyonunda deprem anını geçirmeye çalışırım. Sarsıntı sona erdiğinde en yakın çıkışı kullanarak açık alana çıkarım. Çevremdeki insanlara ulaşmaya çalışırım. Depremin yarattığı etki dahilinde insanlara yardımcı olmaya çalışırım.

SİNAN MÜDERRİSOĞLU (Serbest Meslek)

SİNAN MÜDERRİSOĞLU (Serbest Meslek-İSTANBUL): 1999 yılı Gölcük depreminde İstanbul’daydım. Gece sarsıntı hissettim ve uyanık olduğum için ilk aklıma gelen kiriş altına koşmak oldu. Daha sonra kendimi evden dışarı attım. Bugün oturduğum yerde tekrar deprem olsa acilen yapılması gerekenler konusunda tam bilgili değilim. İnsanlar kiriş altına durulması gerektiğini söylüyor ama onun da faydalı olup olmayacağını bilmiyorum.

İKRA DURAN (Memur)

İKRA DURAN (Bir kamu kuruluşunda memur-MERSİN): Deprem sırasında kararımı depremin şiddetine göre veririm.  Çok aşırı sarsıntılarda ailemi emniyetli noktalara yönlendiririm. Buzdolabı, çamaşır makinesi  gibi bir yerin önünde yaşam üçgeni oluşturmaya çalışırım. Deprem uzmanlarının açıklamalarına göre herhangi bir eşyanın altına saklanmak güvenli değil. Deprem anında tonlarca ağırlık masa, sıra vb. eşyalar da zarar gördüğü ve altındaki insanları koruyamadığı açıklandı.

NEFİSE GÜL ÇAKIROĞLU (Danışman)

NEFİSE GÜL ÇAKIROĞLU (Danışman-İSTANBUL): 17 Ağustos depreminde İstanbul’daydım. Ailem beni uyandırdı. Salondaki lambanın tavana değdiğini gördüm. İlk aklıma gelen evden çıkmak oldu. Şu an bir deprem olsa alınması gereken önlem olarak yaşam alanı aklıma geliyor yani buzdolabı gibi sağlam bir şeyin yanına sığınarak yaşam alanı oluşturmak. Şu an evde herhangi bir tedbir almadım. Deprem sonrası binamızda deprem güçlendirme çalışması yapıldı.

 

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.