Zerdeçallı Tarçınlı Ekmek

Fotoğraf :Epochtimestr
Fotoğraf :Epochtimestr

Zerdeçal ve tarçının kan şekerini belli seviyede tutarak kilo  kontrolü sağladığı biliniyor.  Bu iki baharatı ,yiyeceklere  ekleyerek  daha çabuk doymak  ve daha uzun süre tok kalmak mümkün. Bu amaçla hazırlanmış ekmeği denemenizi tavsiye ederim. Gerçekten fazla yiyemiyorsunuz ve üstelik uzun süre acıktırmıyor.

Bu ölçüden 8 hamburger ekmeği büyüklüğünde ekmek  çıkıyor .

500 gr un

1 paket instant maya

300ml ılık su

8 gr kaya tuzu

1 tatlı kaşığı tarçın,

1 çay kaşığı zerdeçal

1/2 çay kaşığı mahlep

1 tatlı kaşığı bal

Ilık suyun içine mayayı  koyun karıştırın. Balı içine ekleyin. Bir kenarda  kabarıncaya kadar yaklaşık 5 dk beklesin.

Unu bir kaba eleyin. İçine tarçın, zerdeçal  ve mahlebi koyun karıştırın.

Başka bir kaba undan az miktarda koyun. Mayalı suyun tamamını ekleyin. Sulu karışımı iyice karıştırın. Azar  azar unu ilave edin. Bu arada tuzu da ekleyin. Devamlı yoğurarak unun tamamını ekleyin , biraz daha (2-3dk kadar) yoğurun .

Altına az miktarda un serpilmiş bir kabın içine hamuru koyun . Üstünü temiz bir örtü ile örtün. İki katı kadar kabarıncaya dek mayalanması için dinlendirin.

Hamuru fazla yoğurmadan 8 eşit parçaya ayırın . Yuvarlak veya oval şekil verin  yağlanmış veya yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine koyun,

Üzerini temiz bir bezle örtüp 1 saat kadar daha bekletin.

Fırını 160- 170 derecede  önceden ısıtın . 25-30 dk arası üzerleri hafif kızarıncaya kadar pişirin.

Fotoğraf:Epochtimestr
Fotoğraf:Epochtimestr

Ekmeklerin terlememesi  ve hamurlaşmaması için piştikten sonra hemen fırından çıkarıp bir bez veya ahşap bir zemin üzerine alın.

(Not. Benim fırınım biraz fazla ısındığı için normalden 10 derece kadar düşük ısıda pişiriyorum. Fırınınızın durumuna göre fırın  ısısını 170- 180 derece de  yapabilirsiniz .)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.