2011’in En Başarılı Prodüksiyonu “Tehlikeli İlişkiler”

Tehlikeli İlişkiler, 18. yüzyıl sonlarında, dönemin Fransız aristokrasisine dair eleştiri sunuyor. Choderlos de Laclos tarafından yazılan eserde, tutkulu bir aşk hikâyesi ekseninde ikiyüzlü cemiyetin tüm değerlerden yoksun, yıkıcı görüntüsü çiziliyor.

Çevirisini Aziz Çalışlar’ın, dramaturgluğunu Jelena Mijovic’in, sahne tasarımını Numen/Sven Jonke’nin, kostüm tasarımını Angelina Atlagic’in, müziğini Kiril Dzajkovski’nin, ışık tasarımını Özcan Çelik’in, efekt tasarımını Ersin Aşar’ın, koreografisini Handan Ergiydiren’in yaptığı oyunda; Şebnem Köstem, Esra Ronabar, Ece Özdikici, Levent Üzümcü, Tomris İncer, Selin İşcan, İrem Arslan Aydın, Cemal Ahhan Şener rol alıyor.

Tehlikeli İlişkiler adlı oyunun broşüründen…

Yazan: Choderlos de Laclos

Fransız romancı ve ordu generali olan Choderlos de Laclos, 1741-1803 tarihleri arasında yaşadı. En çok bilinen eseri Les Liaisons Dangereuses (Tehlikeli İlişkiler)’dir. 23 Mart 1782’de dört bölüm olarak basılan Tehlikeli İlişkiler, bir ay içinde 1000 kopya sattı. Bir başyapıt sayılan kitap çok sayıda sanat eserine, oyuna ve filme ilham kaynağı oldu.

Uyarlayan: Christopher Hampton

İngiliz film yönetmeni, oyun ve senaryo yazarı; 1946 yılında Portekiz’de doğdu.
1964 yılında New College, Oxford’da okumaya başladı.1966 yılında oyunu West End’de oynamış en genç tiyatro yazarı oldu. 1968-70 yılları arasında Royal Court Theatre’da çalıştı. 1988 yılında Tehlikeli İlişkiler oyununun uyarlamasıyla En İyi Uyarlama dalında Oscar Ödülü’nü kazandı. 2009 yılında Daphne du Maurier’in romanı Rebecca’yı İngilizce’ye çevirdi. Müzikal halen Broadway’de oynamaktadır.

Yöneten: Aleksandar Popovski

(2011 Afife Tiyatro En Başarılı Yönetmen Ödülü)

1969 yılında Üsküp’te doğdu. St. Kiril ve Metodij Üniversitesi Film ve Drama Bölümü’nden mezun oldu. Stole, Popov, Slobodan Unkovski gibi uluslararası arenalarda da tanınan önemli Makedon yönetmenlerle çalıştı. Sahnede ilk profesyonel rejisini, 1992 yılında, yine Makedon dram yazarı Dean Dukovski’nin “Dev ve Yedi Cüceler” adlı oyunu ile yaptı. Lorca, Harms, Dean Dukovski, Koltes, Stefanovski, Kosi, Vencelj’in oyunlarını yönetti.

Devamında, Danimarka, Sırbistan, Slovenya, Hırvatistan, Avusturya, İngiltere, İtalya, İsveç, Yunanistan gibi ülkelerde, Dukovski, Bram Stocker, Biljana, Srbljanovic, Strindberg, İbsen, Shakespeare, Voltaire, McDonaugh, Moliere, Ana Aleksik, Elena Pega, Slavko Groom’un oyunlarını sahneye koydu. Yönettiği oyunlar arasında, Circus Destetika, Metamorfoz, Peer Gynt, Matmazel Julie, Hamlet, Aday: ya da İyimser, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Don Juan, Alis Harikalar Diyarında, Üç Kızkardeş, Yastık Adam, Vişne Bahçesi, Drakula, Don Kişot, Balkan Ölmedi gibi önemli oyunlar bulunmaktadır.

Yoruma kapalı.