250.000 Dolara Eski 2 Jetten Hayalindeki Evini İnşa Ediyor—İşte Böyle Görünüyor

(Kaptan Joe Axline’ın izniyle)

20 yıldır yazılım geliştirme sektöründe çalışan bir adam, bir havaalanında bir arsa satın alıp ideal evini iki emekli jet uçağından inşa ederek hayalini gerçeğe dönüştürdü. 250.000 $’lık proje, eğlencenin yolculukta olup, varış noktasında olmayan, on yıllık bir sebat ve sağlam bir inanç gerektirdi.

61 yaşındaki Kaptan Joe Axline, Teksas, Brookshire’da yaşıyor. 50 yaşında boşandı ve çok az değerli eşyası vardı, ancak hayalini gerçekleştirmek için canlı bir tasarruf hesabı vardı, zamanın doğru olduğunu biliyordu.

“Bütün arkadaşlarım, ‘Bir ev al ve bitir. Bunu yapma, bu bir zaman ve emek kaybıdır!’” Axline The Epoch Times’a söyledi. “’Şey, biliyor musun, sıfırdan inşa ettiğim beş yeni evim oldu, bu deneyimi yaşamama gerek yok’ gibiydim. Eğlenceli bir şeyler yapmak istiyorum.’”

Joe Axline 14 yaşında kendi uçağını yapıyor (Kaptan Joe Axline’ın izniyle)

‘Özgürlük Projesi’

Axline, Sport Flyers Havalimanı’nda iki dönümlük arazi satın aldı. Axline, bir Howard Hughes uçağından kendi benzersiz “kozmik muffin” evini yapan Dave Drimmer adlı bir adamın yardımıyla Florida, Sawgrass Mills’teki bir alışveriş merkezinde satın aldığı ve “Spirit” lakaplı eski bir uçak buldu. Daha sonra Aralık 2011’de Arkansas’tan “Özgürlük” adını verdiği ikinci bir uçak satın aldı.

Axline, uzun süredir devam eden bir rüyayı özgürce keşfetmesini temsil ettiği için özel çabasına “Özgürlük Projesi” adını verdi.

Ocak 2012’ye kadar hem SEDDT hem de McDonnell Douglas N813ME olmak üzere iki uçağı vardı ve yenilemeye başladı.

600 metrekarelik kabinini anlatan Axline, kokpitin önde olduğunu, ardından bir kraliçe yatak ve birkaç televizyon bulunan 180 metrekarelik ana yatak odasının geldiğini söyledi.

Aşağıdaki geçitte duş, tuvalet ve lavabo içeren bir banyo bulunmaktadır. Axline’da ayrıca biri işlevsel, diğeri balık kuluçkahanesine dönüştürülmüş iki adet ikiz yatak bulunmaktadır.

“Özgürlük Projesi”nin düzeni. (Kaptan Joe Axline’ın izniyle)

“Oradan buzdolabım ve ardından bir mutfak tezgahım var. Karşısında yemek odası, ardından oturma odası. Karşısı benim ofisim” dedi.

Axline, uçağın iç alanının “kesinlikle ihtiyacım olandan daha fazla alan” olduğunu söyledi. 1.200 fit karelik ikinci düzleme doğru genişleyerek, itibar yönetimindeki mevcut işinden emekli olduktan sonra kendisini meşgul edecek bir tiyatro, bir sanat ve zanaat alanı ve bir müzik odası inşa etmeyi planlıyor.

İlham

Joe Axline arazisinde. (Kaptan Joe Axline’ın izniyle)

Özgürlük Projesi için ilham aslında 1973’te, Axline gençken geldi.

“Bill Bixby ile ‘Sihirbaz’ adlı bir gösteri vardı” dedi. “Bu gösteride, [Bill] büyülü becerilerini suçları çözmek için kullanacak ve ardından Corvette’ini uçağının arkasına sürüp bir sonraki şehre uçacaktı. Yapmak istediğim tam olarak buydu.”

Bir genç olarak, Axline’ın bunu ne zaman ve nasıl mümkün kılabileceğine dair hiçbir fikri yoktu ama bunu “neden” yapmak istediğini kesinlikle biliyordu.

Kısa süre sonra Axline, “Skycycle” adlı bir uçak yapmak için babasından yardım istedi.

“Ölçülerimiz falan var, kanatlarımız var ama yerden hiç havalanmadı. Ama yapması çok eğlenceliydi” dedi.

Axline, 16 yaşında uçak uçurmaya başlamak için ihtiyaç duyduğu sağlık sertifikasını aldı. 18 yaşında ehliyetini aldığında neredeyse 100 saat birikmişti. Axline daha sonra, boşandıktan sonra Teksas’a yanında götürdüğü birkaç değerli eşyadan biri olan The Skycycle’ı yeniden tasarladı.

(Kaptan Joe Axline’ın izniyle)

2011 yılında, 23 yıllık evliliğin ardından Axline, Project Freedom’ı gerçeğe dönüştürmek için mülk aramaya başladı. Teksas Ev Sahipleri Derneği’nin şartlarında bir boşluk bulduktan sonra, insanların mülkün her iki yanında yaşadığı bir havacılık topluluğu olan Sport Flyers’tan bir mülk satın aldı. Büyük tekneleri taşımakta deneyimli bir kuryenin yardımıyla ilk uçağı yeni arsasına taşıdı ve burayı ana yaşam alanı haline getirdi.

Ayrıca 65 fitlik uçağın ucundan 5 fit keserek 10.000 dolarlık nakliye ücretini de yarıya indirdiler.

Uçaklar şantiyeye teslim ediliyor. (Kaptan Joe Axline’ın izniyle)

“İki Adım İleri, Üç Adım Geri”

Axline, uçağın camlarını açıp beş yıl orada kalmasına izin verdiğiniz bir arabaya benzeterek, başlangıçta “tam bir karmaşa” olduğunu söyledi.

Joe Axline’ın rüya projesinin içi. (Kaptan Joe Axline’ın izniyle)

İddialı proje süresince kardeşleri tarafından desteklendi. Altı kubbeden oluşan 5.000 metrekarelik benzersiz bir ev inşa eden bir elektrik mühendisi olan erkek kardeşlerinden biri, Axline’ın elektriği kurmasına yardım etti. Axline su ve kanalizasyon tesisatını kendisi kurdu.

Uçağın kapısına yerden 7 fit yüksekte ulaşmak için demiryolu bağlarından merdivenler inşa etti. “Klostrofobik” bir duygudan kaçınmak için tavanı yükseltti ve yalıtımı değiştirdi, ancak kendisine hala bir uçakta yaşadığını hatırlatmak için baş üstü kutularından bazılarını sakladı.

Uçakların içi dönüşümden önce başladı. (Kaptan Joe Axline’ın izniyle)
(Kaptan Joe Axline’ın izniyle)

Projenin başarısı hakkında düşündüğünde, yazılı bir planın onu yolunda tuttuğunu söyledi.

Axline, “Her gün olması gereken bir şey vardı,” dedi. Su, kanalizasyon ve elektrik gibi en basit şeylere ayırdı.

Bununla birlikte, ilk iki yıl, “iki adım ileri, üç adım geri” gidiyormuş gibi hissettiğini söyledi. Stresli Axline, zona hastalığına bile yakalandı. Para hiçbir zaman önemli bir mesele olmadı, ancak 250.000 dolarlık başlangıç bütçesinden geriye hiçbir şey kalmadığını söylüyor.

(Kaptan Joe Axline’ın izniyle)

Hayalindeki ev meyvelerini verirken oğlu ve kızı alanı düzenli olarak ziyaret ediyorlardı. Bitmiş evde her birinin kendi yatağı vardır, ancak daha gençken, uçakta çalışırken ihtiyaçlarını karşılamak Axline için zordu.

“Onları hafta sonları, perşembe ve cuma günleri aldım” dedi. “Acıktıklarında, her iki dakikada bir, onları yakın olmayan bir restorana götürmek, tuvalete gitmek, öğle ve akşam yemeklerini yemek zorunda kaldım. Yani hafta sonları gerçekten pek bir şey yapmamış gibi görünüyordum! Sonra hafta boyunca çalışıyordum.

Yaşam İçin Bir Ev

Axline’ın resmen taşınması, Kasım 2012’ye kadar gerçekleşmedi. O zamandan beri evini genişletmek ve iyileştirmek için çalışıyor.

Insider’a aylık işletme maliyetlerinin elektrik, su ve arazi vergileri için yalnızca 200 dolar civarında olduğunu söyledi. Ölene kadar orada yaşamayı planladığı için evin değeri Axline için önemsiz.

(Kaptan Joe Axline’ın izniyle)

Axline The Epoch Times’a “Gelecekte pek çok şey olacak” dedi.

Verandada yürürken aşağı bakıp uçağı görebilmesi için bir hangar koymayı hedefliyor.

“Tasarım şekline göre tavan veya çatı güneş panelleri olacak. Böylece oradan geçerken uçağı görebileceksiniz, sanki o hangardan çıkıyormuş gibi görünecek” dedi.

Bu arada, mevcut 20 metrelik veranda için, Axline genişletip bir sera inşa etmeyi planlıyor.

“Hidroponik, mikro yeşillikler ve saksı bitkileri yapıyorum” dedi. “Bitkileri yiyebilmek için bu süreçte büyüyen 1.200 bitkim olacak.”

Buna avokado, marul, domates, dolmalık biber, jalapeno biberi, kuluçkalık biber ve sayısız yenilebilir sebze dahildir.

Axline ayrıca gelecekte tilapia balığı, bıldırcın ve tavşan yetiştirmeyi planlıyor.

Bu arada diğer uçak için kanatların tam olarak takılmayacağını söyledi.

“Üzerlerinde üç direk olacak, böylece uçağa gitmek için üzerlerinde yürüyebileceksiniz” dedi.

61 yaşındaki Axline, tadilatını göstermek için bir süre Airbnb “deneyim” turları düzenledi. Yıllar boyunca Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi çok uzaklardan gelen konukları ağırladı ve başkalarının yaratıcılığına ilham vermek için hikayesini paylaşmaya bayılıyor.

Axline, “Bunun amacı, istediklerini yaparak hayatlarını nasıl değiştirebileceklerini görmelerini sağlamak” dedi. “Hayatın heyecanı, rüyaya ulaşmak değil, rüyaya ulaşmak için yapılan yolculuktur!”

(Kaptan Joe Axline’ın izniyle)

Yazan: Louise Chambers (The Epoch Times)

Çeviri: Gian Serra (The Epoch Times Türkiye)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.