Belgesel: “Beşiktaş’ta Bir Tayyare Fabrikası”

Beşiktaş’ta bulunan Deniz Müzesinin yerinde eskiden Tayyare Fabrikası olduğunu biliyor muydunuz? Muhtemelen çoğunuz bilmiyordunuz, 25 Temmuz’da ‘’Beşiktaş’ta bir Tayyare Fabrikası’’ adlı belgesel filmi ile bambaşka bir yolculuğa çıktık. Beşiktaş Belediyesine bağlı Karaoğlan Gençlik Merkezinde 25 Temmuz 2019’da ‘’Beşiktaş’ta bir Tayyare Fabrikası ’’ adlı belgesel gösterimi yapıldı.

Belgesel: “Beşiktaş’ta Bir Tayyare Fabrikası”

Cumhuriyet’in ilk yıllarında soyadı Atatürk tarafından verilen Nuri Demirağ’ın havacılık sektörüne girerek Beşiktaş’ta kurduğu fabrika, havacılık ve vatan sevgisi, siyasi çekişmeler ortasında kalmasını konu alıyor.

Nuri Demirağ, Mühürzâde Mehmed Nuri Bey, Türk iş adamı, siyasetçi.
1186 – 1957

Tabi filmde sadece Tayyare fabrikasından değil aynı zamanda Cumhuriyetin kurulması ile birlikte ülkenin birçok yerinde demir yolları inşa eden Nuri Demirağ’ın ülkesine verdiği değer ve azminden de söz ediliyor. İnsanı Cumhuriyetin ilk kurulduğu zamanlara taşısa da zaman zaman dönemin siyasi bakışı ve çekişmelerine de yer veriliyor. Bir insanın vatan sevgisi, ahlaklı duruşu ve prensipleri ile ülkesi için neler yapabileceğinin sınırlarını zorlayan, değerli bir insanın hayatı topluma örnek niteliğindedir.

Tayyare fabrikasının ilk mühendislerinden Mehmet Kum
Aynı zamanda Nuri Demirağ’ın damadı

Filmin yönetmeni hakkında

1948 yılında İstanbul’da doğan yönetmen M. Savaş Güvezne Yüksek öğrenimini Teknik Öğretmen Okulunun Elektronik Bölümünde yaptı. TRT Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber Merkezi’nde altı yıl kameraman olarak çalıştı. On bir yıl sarı basın kartı taşıyarak gazetelerde ve haber ajanslarında çalıştı. TRT’den ayrıldıktan sonra belgesel filmlerin yanı sıra tanıtım ve reklam filmlerinde yönetmenlik yaptı.

Yönetmen M. Savaş Güvezne /Fot: Epoch Times TR

Ulusal ve Uluslararası birçok yarışma – gösteriye çalışmaları ile katıldı. Yedi yıl İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Başkanı olarak görev yaptı. 5 yıl süre ile Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivalinin Genel Koordinatörlüğünü, İki yıl Antalya Kaleiçi Festivali’nin danışmanlığını üslendi. “Beşiktaş’ta Bir Tayyare Fabrikası”, 36 yılı aşkın bir zamandır bu sektörde görev yapan Güvezne’nin 13’üncü belgesel çalışmasıdır. Savaş Güvezne, Belgesel Sinemacılar Birliği’nin kurucu üyesi, ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu üyesidir.

Belgesel Sinemacılar Birliği’nin sayısı 2000’e ulaşan yerli ve yabancı belgeselden oluşan arşivi, Eylül ayı sonuna kadar Karaoğlan Gençlik Merkezi’nde gösterilecek. Karaoğlan Gençlik Merkezinde gösterime girecek filmleri karaoglan_genclik_merkezi adlı instagram hesabından veya kgm.besiktas.bel.tr facebook hesabından takip edebilirsiniz.

Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.