Buda’dan Yaşam Felsefemizi Değiştirecek Sözler

Hayata bakış açımızı değiştirecek ve farkedemediğimiz açılardan bakmanızı sağlayacak Buda sözlerini sizler için derledik.

Buda’nın sözleri, bazen yaşam yolunda karşılaştığımız sınavlarda nasıl davranabileceğimiz, ne şekilde düşünebileceğimiz konusunda çeşitli bakış açılarına sahip olmamızı sağlar. Yorucu hayatımızda gizli güzellikleri keşfedebilmemiz için Buda’nın sözlerinden bir kaç tane sizin için derledik…

– Sağlıklı yaşamanın sırrı, anı yaşamakta gizlidir. 
Geçmişe takılıp kalmak veya geleceğin hayalini kurmak, bizi stresli ve endişeli hale getirebilir. Zihninizi yalnızca içinde bulunduğunuz ana odaklayın.

– İçine dönebilen herkes görünmeyeni görmeye başlar.
Herhangi bir tartışma yaşadığımızda, başımıza bir kaza geldiğinde, işler yolunda gitmediğinde dışarıdaki insanları veya olguları suçlamak yerine, kendimizde neyin eksik olduğunu veya düşüncelerimizde ne gibi kötü düşünce barındırdığımızı bulmamızı önerir.

– Huzuru içinizde arayın.
Huzuru bulmanın anahtarı, kendinle barışık yaşamak, sadece kendi yolunla ilgilenmekledir.

– Hayatınızdaki kimseyi kendinizden daha çok sevmeyin.
“Hayatımız boyunca kendimizden daha çok seveceğimiz birilerini arar dururuz. Bu kişiyi çok uzaklarda ararız ancak bize kendimiz kadar yakındır. Hayatta en çok sevmeniz gereken ve sevginizi en çok hakeden kişi kendinizsiniz.”

– Aklınla ve sağlıklı zihninle uzlaşmıyorsa ona inanma, onu ben demiş olsam bile.
“Herhangi bir şey yalnızca öyle duyduğunuz için öyle olmak zorunda değil. Duyduğunuz şeylere ne kadar çok kişi inanıyor olursa olsun körü körüne inanmayın. Hocalar ve rahipler söylediği için, deneyimli insanlar yazdığı için ya da gelenekleriniz bunu gerektirdiği için inanmayın. Gözlem ve analiz yapın. Düşündüğünüz şeylerin sebeplerini araştırın ve olası sonuçlarıyla ilgili çıkarımlarda bulunun. Deneyimleyin ve kendi deneyimlerinizle öğrenin.”

– Sığınağı kendinizde arayın, bir başkasında değil.
“Sizi kendinizden başka hiç kimse kurtaramaz. Kendi kendinize ışık olun.”

– İnsan hayatı acılardan ibarettir;
“İnsan hayatı aslında acılardan ibarettir, bu acıların sebebi bencil ve doymak bilmez isteklerdir, insanın bencilliği ve istekleri sona erdirilebilir; sonuçta bütün bu doymak bilmez arzu ve iştah ortadan kaldırıldığında, ulaşılan durum nirvana olarak adlandırılır. Bencillik ve isteklerden kaçışın yöntemi, “Sekiz Katlı Asil Yol” diye adlandırılır; doğru görüş, doğru niyet, doğru konuşma, doğru hareket, doğru geçim kaynağı, doğru çaba, doğru düşünme ve doğru meditasyon.”

– Bir derdin varsa derman bulmaya çalış; bulamıyorsan da onu dert etme.
“Eğer bir sorun çözülebiliyorsa kaygılanmaya gerek yoktur. Eğer çözülemiyorsa kaygılanmanın bir faydası yoktur.”

– Başkalarının kusurları kolayca görülür ama kendi kusurumuz görülmez; kişi komşusunun kusurlarını ayıklar bulur, kendi kusurlarını ise kumarda hile ile zar saklar gibi saklar.

– Yaşayan varlıkların hepsi; zayıf, güçlü, uzun, kısa, büyük, orta veya küçük görünen, görünmeyen; doğmuş olan veya doğmakta olan, hepsi mutlu olsun! Kimse kimseyi aldatmasın, kimse kimseyi küçümsemesin, kimse kimseye öfke ile darılma ile zarar vermek istemesin.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.