Dilek Işıksel’in “GÖRSEL ŞİİRLER” Sergisi

Kızıltoprak Sanat Galerisi 4 Mayıs 2011 tarihine kadar Dilek Işıksel’in ” GÖRSEL ŞİİRLER ” adını verdiği resim sergisini izleyicisine sunacaktır.
 
1948 yılında Ankara’da doğan Dilek ( Yetkin ) Işıksel, Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nden 1972 yılında mezun olmuştur. 1996 yılına kadar Ankara ve İstanbul’un çeşitli eğitim kurumlarında resim ve sanat tarihi dersleri vermiştir. 
 
1972 de mezuniyetinden itibaren muhtelif yıllarda ve şehirlerde 29 kişisel sergi açmış, yurtiçi ve yurt dışında 70 den fazla karma sergiye eser vermiştir. Yurtdışı çalışmalarına 2004 yılında Paris’te MAC 2000 Sanat Fuarı ve 2006 da yine Fransa’da Sanary sur Mer Bienali gibi uluslararası etkinliklere katılarak devam eden sanatçı yurtiçinde de çeşitli sanat fuarlarına katılmaktadır.
 
Genelde yağlıboya, kuru pastel ve çini mürekkebi ile çalışan Işıksel’in resimlerinin teması natürmortlar, Kalamış-Fenerbahçe peysajları, deniz ve denizdibi, balıklar, deniz kızları iken sanat hayatının 30. yılında gerçekleştirdiği ” Tarihi Yarımada” adlı sergisinden buyana zengin kültürel geçmişiyle, muhteşem İstanbul’dur. İstanbul’un 200 yıllık kültür mozayiğini şekillendiren camiler, Ayasofya ve melekleri, atölyesinin de yeraldığı Galata Kulesi ile çevresi, iç mekanlar, zaman kavramı kompozisyonlarının özünü oluşturmaktadır. Ancak eski motifleri laleler ve balıklar da resimlerinde varlıklarını sürdürmekte, böylece sanatçının tüm temaları toplu halde görülmektedir. 
 
Dilek ışıksel’in “GÖRSEL  ŞİİRLER” adını verdiği son çalışmaları 4 Mayıs 2011 tarihine kadar Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde Pazar ve Pazartesi günleri dışında hergün 12 00 – 19 00 saatleri arasında izlenebilir.

Yoruma kapalı.