Dünya Tiyatro Günü Tüm Dünyada Kutlanıyor

Dünya Tiyatro Günü, 57 yıldır her ilkbaharda kutlanıyor.

1948 yılında kurulan Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatro Günü olarak kabul etti. Dünya Tiyatro Günü’nü kutlama fikri 1961 yılında o dönemki ITI (International Theatre Institute) Başkanı Arvi Kivimaa tarafından önce Finlandiya sonra Avusturya’da yapılan 9. ITI Konferansı’nda ortaya atıldı. Sunulan fikir, İskandinav ülkelerinden gelen destek ile kabul gördü.

Gelenekselleşen kutlamada her ülkenin tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazarı tarafından yazılan evrensel bildirge okunur. İlk bildirge, 1962’de Fransız Jean Cocteau tarafından yazılmıştır. Ülkemizde ise ilk ulusal bildiriyi, Türktiyatrosunun unutulmaz ismi Muhsin Ertuğrul kaleme almıştır.

Kutlama gecesinde tiyatrolar, halka parasız gösteriler düzenleyip, tiyatroyu halka sevdirmeye çalışırlar. Dünya Tiyatro Günü, tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutluyor, seyirci ile daha iyi iletişim kurarak, insanlar arasındaki anlayışı ve barışı arttırmak için bir fırsat yaratıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.