Genco Gülan’ın “Family” Sergisi Enka Sanat Galerisi’nde

Genco Gülan’ın, resim, heykel, video, yazı ve yeni medya araçlarını kullanarak oluşturduğu yapıtları, görsel malzemeden yeni bir lisan oluşturur. Bazen şaşırtır, bazen neşelendirir ama hep meraklandırır, düşündürür. Gülan, aile kavramından yola çıkarak farkında olmadığımız kuralları hatırlatıyor, günlük hayatta göremediğimiz güzellikleri gösteriyor ve yaşamı sevmeye devam etmeyi öneriyor.

Sergi, 11 Mayıs tarihine kadar izlenebilir.

Mekan: Enka Dr. Clinton Vickers Sanat Galerisi
Enka Vakfı. Sadi Gülçelik Spor Sitesi. İstinye Sarıyer İstanbul

Genco Gülan kavramsal sanat ve yeni medya alanlarında çalışan bir sanatçı ve teorisyendir. Disiplinler arası çalışmalarını topluca “fikir sanatı” olarak adlandırır. Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset ve Sanat okumuş daha sonra New York’ta New School Üniversitesi’nde Medya alanında Yüksek Lisans yapmıştır. Gülan İstanbul, Ankara, New York, Berlin, Seul, Zagreb gibi bir çok şehirde solo sergiler yapmış, BP, New School, Lions, Refresh! ve E.M.A.F.’tan ödüller almıştır. Sanatçı’nın işleri bir çok önemli müzede gösterilmiştir, örneğin; Centre Pompidou, Pera, ZKM, MAM Rio de Janeiro ve Triennale di Milano gibi. Sanatçı; Steirishes Herbst, Ars Electronica, Mediaterra,  prog:me, Biennale Bonn, Balkan Art, Accente, Wunderbar ve İstanbul Festivali gibi bir çok etkinliğe katılmıştır.

Sanatçının İnternet yapıtları irishmuseumofmodernart.org, rhizome.org at the New Museum ve kanonmedia.com’da sergilenmiş, City University, New York, Rice University, Houston ve U.C. Santa Barbara’da müfredata girmiştir. Yale, School of Visual Arts, Köln ve New York Institute of Technology gibi Üniversitelerde seminerler vermiş olan sanatçıya ilişkin atıflar Newsweek, Herald Tribune, NY Arts, Art in America, Art News, Das Kunst, Beaux Arts, Me Naiset ve Idomeneé gibi yayınlarda yer almıştır.

Sanat tarihçi Dr. Marcus Graf’ın editörlüğünü yaptığı monografisi “Genco Gülan: Kavramsal Renkler” başlığı ile yayınlanmıştır. “Dijital Devrimin Yeniden Kodlanması” başlığı ile İngilizce olarak LAP yayınevinden çıkan kitabı amazon.com/ adresinde satılmaktadır. Sanatçının yapıtları Abraham Lubelski New York, Marie-Laure Novak, Paris ve Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, İstanbul gibi önemli koleksiyonlarında yer almaktadır. Gülan, Cosmopolis Selanik Balkan Bienalinin danışma kurulunda, ISEA Singapur’un uluslararası program komitesinde, Melbourne Second Nature dergisinin yayın kurulunda yer almıştır. İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi, iS.CaM’in kurucusu, Web Bienali’nin sanat direktörü olan Genco Gülan halen Mimar Sinan ve Boğaziçi Üniversite’lerinin aralarında bulunduğu birçok kurumda ders vermektedir.

Yoruma kapalı.