İsviçre’nin Başkenti Bern’de Toplanan 60 Binden Fazla Kişi İklim Kriziyle Mücadele İçin Yürüdü

Fotoğraf: Pixabay-PIRO4D

İsviçre’nin başkenti Bern’de toplanan 60 binden fazla kişi, ulusal seçimlere bir aydan az bir süre kala iklim kriziyle mücadele için daha sert politikalar talep etti.

Özellikle İsviçre’de küresel ortalamanın iki katı oranında küresel ısınma yaşanıyor ve bu da durumun aciliyetini artırıyor. İsviçre’nin buzulları iki yıl içinde yüzde 10 oranında küçülürken, küresel oranın iki katından daha fazla ısınan ülkede eylül ayı, kayıtlara geçen en sıcak ay oldu. İsviçre’nin başkenti Bern’de toplanan 60 binden fazla kişi, ulusal seçimlere bir aydan az bir süre kala iklim kriziyle mücadele için daha sert politikalar talep etti.


Yürüyüşe katılanlardan Greenpeace’ten Georg Klingler, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Hükümet yeni yolları onayladığı ve iklim yasasını geciktirdiği için pek çok kişi umudunu kaybediyor. Ama bugün güçlüydük” dedi.

Bern’deki protestolar, küçülen buzullar ve halkın değişen tutumu ortak bir talebe işaret ediyor: iklim değişikliğine karşı acil, sıkı ve etkili eylem çağrısı. Ülke ulusal seçimlerle karşı karşıyayken, hükümetin bu çağrıya vereceği yanıt yalnızca siyasi tabloyu belirlemekle kalmayacak, aynı zamanda küresel ısınma krizi karşısında ülkenin geleceğini de şekillendirecek. İsviçre’nin iklim politikalarını ve eylemlerini iklim krizinin aciliyeti ve halkının talepleriyle uyumlu hale getirerek dönüştürmesi artık her zamankinden daha kritik.(kaynak: BNN B)

https://x.com/PresstvExtra/status/1708415135084171616?s=20

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.