Japonya, Fukushima’daki Radyoaktif Atık Suyu 24 Ağustos’ta Okyanusa Boşaltmaya Başlayacak

Kaynak: Pixabay – distelAPPArath

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali’nde biriken radyoaktif atık suyu 24 Ağustos’ta okyanusa boşaltmaya başlayacaklarını açıkladı.

Başbakan Fumio Kishida, yerel balıkçılar arasındaki endişelere rağmen, Japonya’nın, hava koşulları izin verdiği sürece, Perşembe günü arızalı Fukushima nükleer santralinden arıtılmış radyoaktif suyu denize salmaya başlayacağını söyledi.

Kyodo News’in haberine göre, Başbakan Kişida, kabine toplantısının ardından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.Tartışmalı karar, 2011’de yıkıcı bir deprem ve ardından gelen tsunaminin tetiklediği nükleer kaza sonrasında devam eden temizleme çalışmaları sırasında bölgede önemli miktarda su biriktiği için Salı günü yapılan bakanlar toplantısında alındı. Başbakanlık ofisindeki toplantı sırasında Kishida, arıtılmış suyun bertaraf edilmesi ve harap olmuş tesisin güvenli bir şekilde hizmet dışı bırakılması için azami çabayı göstereceğine söz verdi ve “Hükümet, onlarca yıl sürse bile tüm sorumluluğu üstlenecek” dedi.


Kishida’nın duyurusunun ardından, santral işletmecisi Tokyo Electric Power Company Holdings Inc.’in başkanı Tomoaki Kobayakawa gazetecilere, çalışanlara su tahliyesi için hazırlıklara “hızlı bir şekilde” başlamaları talimatını verdiğini söyledi. Fukushima Daiichi nükleer kompleksinden Pasifik Okyanusu’na salınacak ilk parti sıvıdan (7.800 ton) örnek alarak, sudaki radyasyon seviyesinin ülkenin güvenlik standardının altında olduğunu doğrulamayı planlıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.