Kaliforniyalı 2 Yaşındaki Çocuk 146 IQ’su ile En Genç Amerikalı Mensa Üyesi Oldu


Los Angeles’lı bir çocuk, 146 IQ’su ile dünyanın en büyük ve en eski yüksek IQ topluluğu olan Mensa’nın en genç üyesi olarak kabul edildi.


Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 50 eyaletin tamamını tanımlayabilen, periyodik tablodaki elementleri tanıyabilen ve hatta daha kreşe başlamadan önce okumayı öğrenen 2 yaşındaki Kashe Quest ile tanışın.


Gururlu baba Devon Quest, ‘Her şeye tutku ve merakla yaklaşıyor – bu onun dünyaya olan bakışı’ dedi. “Uzun zamandır hep böyleydi; sadece neyi değil, nedenini de bilmek istiyordu.”

(SWNS)


Onun yaşındaki çoğu çocuk hala 10’a kadar saymayı öğrenmeye çalışıyor, ancak Kashe 100’e kadar sayabiliyor. Ayrıca işaret dilinde 50’den fazla işaret biliyor ve İspanyolca öğreniyor. Ayrıca, yetenekli çocuk 18 aylık olmadan önce alfabeye, sayılara, renklere ve şekillere hakimdi ve kilometrelerini yaşıtlarının kilometrelerce önüne koydu.


Bir hukuk öğrencisi olan Devon şunları söyledi: “Ebeveynlerin hepsi çocuklarının harika olduğunu düşünüyor, ancak doğduğunda doktor gözlerinin gerçekten dikkatli baktığını söylemişti.”


Kashe’nin ebeveynleri – The Modern Schoolhouse gündüz bakım programının kurucusu olan anne Sukhjit Athwal ve baba Devon – kızları artan bir anlayış düzeyine sahip olduğu için benzersiz zorluklarla karşı karşıya.

(SWNS)


Devon, “iletişimde olabilmek için kesinlikle net olmak gerekiyor ve sizi sorumlu tutuyor”, dedi. Örneklemek için, “Pazartesi, ‘Cuma günü dondurma alacağız’ dersek, cuma günü gidip dondurma almak zorundayız, yoksa bunu mutlaka hatırlatacaktır” diye ekledi.


Kashe detayları kavramada da çok iyidir. Bir gece Devon, çocukların “İyi Geceler Ay” adlı öykü kitabını okudu ve hilal ay illüstrasyonunu gösterdi. Bir hafta sonra, gece araba kullanırken, arka koltukta oturan Kashe “hilal ay” dedi.
Devon, “İlk başta hiçbir şey düşünmedim ama sonra geriye baktım, gökyüzünü işaret ediyordu ve gökyüzündeki ay hilaldi” dedi. “Bu, birşeylerin biraz farklı olduğunu gördüğüm ilk zamanlardan biriydi”.

(SWNS)


“18 aylıkken yedi ila sekiz kelimelik cümleler kullanıyordu ve bu tür bir dil kavrayışı o yaşta göreceğiniz bir şey değil.”
Bu, bir çocuk psikoloğunun ona IQ testi önerdiği zamandı.


Devon, ‘Temel düzeyde başladılar ve çocuk soruları doğru anladıkça daha da zorlaştırdılar’ dedi. ‘İki saat boyunca oradaydık, yani iki yaşındaki bir çocuğun iki saat boyunca sınava girdiğini düşünün- işte bu kadar yüksek puan aldı.’
Ebeveynleri, bir Amerikalının ortalama IQ’su 98 iken, Kashe’nin puanının 146 olduğunu öğrenince şaşırdılar.
Kashe, zekasıyla birlikte gelişmiş bir duygusal anlayış da sergiliyor.


Devon,” her zaman destekleyerek yönlendirdik- bu yüzden bir mantık oyununa çalışırken bir şeyi anladığında, ona çok akıllı olduğunu söylemek yerine ‘vay canına gerçekten çok çalıştın’ diyoruz ” dedi.


Devon, Kashe’nin bir kavanoz turşuyu falan açmaya çalışırken babasını takdir ettiğini ve ‘İyi iş çıkardın seninle gurur duyuyorum!’ dediği bir örneği anlattı

(SWNS)


Bu üç kişilik aile düzenli olarak birlikte yapbozlar yapıyor, ancak Kashe’nin çocukluğunu istediği gibi yaşayabilmesi de ailesi için önemli.


Devon, ‘Bu dengeleyici bir hareket çünkü kesinlikle [çocuğunuzun] teşvik edilmesini istiyorsunuz ama biz onun hızında ilerliyoruz, onu asla bir şey yapmaya zorlamadık’ dedi. ‘Hafta sonu uyanıyor ve elementlerin veya eyaletlerin üzerinden geçmek istiyor, bu yüzden onun hızına göre hareket ediyoruz ve öğrenme sürecinden gerçekten keyif alıyor.’

SWNS tarafından, Epoch Times

Çeviri: Tijen A. Ç., Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.