‘Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler’ Tiyatro Artı

Son 10 yıl içinde Dünya’nın çeşitli yerlerinde sahnelenen ‘Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler’, insan hakkı ihlallerine maruz kalmış, yine de mücadeleye devam eden insanların hak ve adalet arayışlarının öyküsünü anlatıyor.

Seslerini duyurma imkanı verilmemiş ve belki de çoktan unutulmuş olan bu görünmez kahramanlar vurdumduymazlık ve rant sağlama derdiyle üzerlerine serpilen ölü toprağını Ariel Dorfman’ın gerçeklere sadık kalarak montajını yaptığı belgesel niteliğindeki bu oyunla atmaya çalışıyorlar.

Emek sömürüsü, çocuk çalıştırma, kadın sünneti, Trokosi sistemi, dini istismarı, şiddet ve kölelik mücadeleyle birleşirken, oyun seyirciyi de bu mücadeleye işbirlikçi yapmaya, harekete geçmeye çağırıyor. Oyunda Dünya’nın her yerinden gelen çığlıklar duyuluyor ve bu çığlıklar bugünü belki, ama yarını muhakkak değiştirme çabası içinde ‘Başka Bir Dünya’ için manifesto oluşturuyor.

“Bu sesleri alıp evlerinize götürün. Ne kadar uzaklardan geldiklerini, bu kadar yol gelmek uğruna nelere katlandıklarını unutmayın ve onlarla ilgilenin. Dünyanın içine taşıyın onları. O dünyanın değişmeye ihtiyacı var.”

Ariel Dorfman’ın “Başka Bir Dünya İçin Manifesto” adlı oyunundan sahneye uyarlanan “Sesler”, Gana’dan Hindistan’a Afrika’dan Türkiye’ye kadar dünyadaki insan hakları suçlarına maruz kalmış ve mücadeleye devam eden insanların gerçek hikayelerini seyirciyle buluşturuyor. Oyunun kurgu ve montajını belge ve görüntülerle zenginleştirerek sahneleyen Artı, suçun ve insan hakkı ihlalinin sıradanlaştığı dünyada mücadeleye devam eden insanların ortak endişesini anlatıyor: insanların onları gerçekten umursamaması…

Yazan: Ariel Dorfman
Çeviren: Sanem Öge
Kurgu-Yönetim: Ufuk Tan Altunkaya
Dramaturg: Tuğçe Kanbur
Proje Sorumlusu: Ayşe Betül Altındal
Oyuncular: Melis Avçil, Murat Baykan

Yer: Mekan Artı
Üftade sok. No:31/A Harbiye-İSTANBUL

Yoruma kapalı.