Kuzey Minnesota’daki Esrarengiz Güneş Fırtınası Sırasında Kuzey Işıkları Avcısı Tarafından Yakalanan ‘Gökyüzündeki Melek’

(Nicholas J. Narog Photography’nin izniyle)

Beline kadar gelen karda güçlükle ilerlerken, tepedeki ışıkları, ufukta sallanan zümrüt kurdeleleri gördü. 35 yaşındaki fotoğrafçı Nicholas Narog The Epoch Times’a “Harika bir gece olacaktı” dedi. “Ama gittikçe daha iyi olmaya devam etti ve sonunda ışıklar başımın üstündeydi.”

Minneapolis’ten bir muhasebeci olan Narog, ertesi sabah çalışması gerektiğini biliyordu, bu yüzden gece yarısından birkaç saat sonra dışarıda kalıyor ve sonunda yaklaşık 7.500 kutup ışıkları görüntüsü çekiyordu. Kuzey ışıkları “neredeyse hayat değiştiren bir deneyim” olabilir dedi. “Renklerin dalgalar ve ışık bantları halinde gökyüzünde belirdiğini görmek ve özellikle bir fotoğrafçı olarak, kameranın arkasına bakabilmek çok heyecan verici.”

Yakın zamana kadar Narog, istediği kadar çok macera yaşamadığını hissediyordu. Bir taraftan yerel Minneapolis Rönesans Festivali fotoğraflarını çekerken, gerçekten istediği şeyin “dünyaya açılmak ve sadece deneyimler yaşamak” olduğunu söyledi. “Bunu yapmaya başladığımdan beri, dışarıda, soğukta ve karanlıkta olarak ve fotoğraf çekmeseydim yapmayı asla düşünmeyeceğim şeyleri yapmakla ilgili çok güzel anılarım oldu.”

Nicholas Narog tarafından fotoğraflanan pembe ve yeşil auroralar. (Nicholas J. Narog Photography’nin izniyle)
Fotoğrafçının portresi. (Nicholas J. Narog Photography’nin izniyle)

Kısa bir süre önce Alaska’daki bir fotoğrafçılık gezisinden döndü ve bunun “inanılmaz bir deneyim olduğunu” söyledi. “Aslında elimdeki donmanın etkileri hâlâ duruyor.” Narog, her şey yolunda giderse, gelecek yıl İzlanda’yı ziyaret etmeyi planlıyor.

Bu özel günde, 23 Mart’ta, -güneşin havasıyla belirlenen- mükemmel güneş rüzgarı koşulları akşama kadar Narog’u rahatlattı ve o, gün batımından hemen önce vararak Duluth’u geçerek Boulder Gölü’nün üç buçuk saat kuzeyine gitmeyi göze aldı. Hayal kırıklığına uğramayacaktı.

Narog tarafından fotoğraflanan ormanın üzerindeki kutup ışıkları. (Nicholas J. Narog Photography’nin izniyle)

Üç kamera kullanarak, hızlandırılmış çekim tekniğini kullanarak bir tür video yaptı. Kuzeye bakan bir kıyıda geniş ön plan fırsatlarıyla, mavi gökyüzünde “her tarafta yeşil ışık şeritleri” ve “şaşırtıcı bir şekilde, çok yaygın olmayan çok sayıda mor ve kırmızı” gördü. Hatta bir noktada, kendisine “gökyüzünde bir melek” gibi görünen bir şey gördü.

Meslekten olmayan biri bilemeyebilir, ama insan gözü aslında geceleri renkleri görmekte çok zayıftır, dedi Narog, kutup ışıklarından bahsederken. “Kamera daha uzun pozlamalar yapabilir ve daha fazla ışık alabilir.” Netice, dijital fotoğrafçılığın ortaya çıkmasından önce mümkün olmayan, neredeyse alevli bir renk karışımıdır.

Gezi boyunca Narog yalnız değildi. Bellerine kadar karda aynı şekilde sıkışmış oldukları için yakınlarda birkaç başka kutup ışığı avcısı daha vardı. Ve göksel karışıklığa eşit derecede yenik düştüler, bunun çok yaygın olmayan bir şey olduğunu bilerek “sevinçten havaya uçtular”.

Minnesota semalarında kuzey ışıkları. (Nicholas J. Narog Photography’nin izniyle)
Mart ayında Narog tarafından fotoğraflanan bir kutup ışığı “gökteki melek”. (Nicholas J. Narog Photography’nin izniyle)
Nicholas Narog tarafından fotoğraflanan nefes kesen kuzey ışıkları. (Nicholas J. Narog Photography’nin izniyle)
Kuzey Minnesota’da gökyüzünde pembe ve yeşil auroralar. (Nicholas J. Narog Photography’nin izniyle)
Yeşil auroralar karlı ormanların üzerinde dans ediyor. (Nicholas J. Narog Photography’nin izniyle)
Kırmızı ve yeşil auroralar bir kış manzarası üzerinde dans ediyor. (Nicholas J. Narog Photography’nin izniyle)
Green auroras light up the sky during a photoshoot. (Courtesy of Nicholas J. Narog Photography)

Pembe ve yeşil kutup ışıkları, kuzey Minnesota kıyılarındaki Superior Gölü üzerinde yıldızlarla dolu gökyüzünü süslüyor. (Nicholas J. Narog Photography’nin izniyle)

Yazan: Michael Wing (The Epoch Times)

Çeviri: Gian Serra (The Epoch Times Türkiye)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.