Mersin Uluslararası Müzik Festivali 10 Yaşında

Bu yıl Mersin’de 10. ‘su gerçekleştirilecek olan Uluslararası Müzik Festivali 1-17 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Dünyaca ünlü sanatçıların konuk edileceği festivalin açılışı Avrupa’nın en ünlü orkestralarından Festival Strings Lucerne konseriyle başlayacak. 2007 yılında Avrupa’nın saygın festivallerinin yer aldığı Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Sanat Etkinlikleri Derneği organizasyonu ve Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve Mersin’deki sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

Uluslarası Mersin Müzik Festivalinin tanıtımı için Hilton Otelinde Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Faik Burakgazi’nin katıldığı basın toplantısı düzenlendi.  Toplantıda Vali Hasan Basri Güzeloğlu, güzel bir etkinliği Mersinlilerle buluşturmanın sevincini yaşadıklarını belirtti. Festivalin Mersin’in uluslarası tanınırlığını artıracağı ifade eden Güzeloğlu festivalin 10 yıldır yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ise son günlerde Mersin’de güzel şeylerin olduğunu ifade ederek bunların el ele vererek nelerin yapılabileceğinin önemli göstergelerinden olduğunu kaydetti.

Bir gazetecinin Başbakanlık Tanıtım Fonundan festival için kaynak aktarılıp aktarılmadığı sorusuna Yürütme Kurulu Başkanı Faik Burakgazi cevap verdi. Fona müracat ettiklerini ifade eden Burakgazi ancak müracaatların fazla olduğu için olumsuz cevap aldıklarını kaydetti.

Dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yapacak Mersin Müzik Festivalinde 10. yıl sürprizleri arasında Nevit Kodallı anısına bu yıl ilk kez gerçekleştirilen “Mersin, Portakal Çiçeğine Müzik Arıyor” beste yarışması da yer alıyor.

Festivalin 1 Mayıs Pazar günkü açılış konserini dünyaca ünlü Festival Strings Lucerne Oda Orkestrası verecek. Festival Strings Lucerne Oda Orkestrası, Mersin konserinde Mozart ve Çaykovski’nin eserlerini seslendirecek.

İspanya’da birçok kez “yılın dansçısı” seçilen Flâmenko dansının en büyük isimlerinden Aida Gomez ve grubunun Çin, Japonya, Avrupa ve Amerika’yı içeren dünya turnesinin son durağı 6 Mayısta Mersin Kültür Merkezi olacak. Dünyada en büyüleyici Paganini yorumcularından biri olarak kabul edilen Mario Hossen, Türkiye’nin en genç ve başarılı orkestra şefleri arasında yer alan Burak Tüzün’ün yönetimindeki Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası ile birlikte sahneye çıkacak. 11 Mayıs Çarşamba günü Mersin Kültür Merkezi’ndeki konserinde 1749 yılı yapımı GB Guadagnin 262 yıllık kemanıyla sahneye çıkacak.

ÜNLÜ MÜZİKALLERDEN SEÇMELER

Tarsus St. Paul Anıt Müzesi’nde ise Çek Cumhuriyeti’nin üç ünlü sanatçısı bu konser için ilk kez bir araya gelecek. Dünyaca ünlü piyanist Pavel Kaspar alışıla gelmişin dışında ilk kez opera sanatçıları Miroslav Dvorsky (tenor) ve Simona Šaturová’ya (soprano) eşlik edecek. Nazlı Alptekin (soprano), Bengi İşbir (soprano), Fügen Yiğitgil (piyano), Hasan Alptekin (bas), Atilla Şentin (klarnet, alto saksafon), Bilgehan Erten’den (piyano) oluşan topluluklar Festival kapsamında “Müzikalin Sesleri / Cazın Enstrümanları” adlı bir konser verecek. Ünlü müzikallerden seçmelerin yanı sıra cazın en güzel parçalarını seslendirecek olan topluluğun konseri 3 Mayıs’ta Mersin Kültür Merkezi Şeref Salonu‘nda gerçekleştirilecek.

Aspendos Kuartet ise klarnet sanatçısı Nusret İspir’le birlikte sahneye çıkacak. Konserde Mozart’ın yapıtları seslendirilecek. İkinci bölümde ise Piyano & Ney İkilisi’ni oluşturan İlyas Mirzaev (Piyano) ve Ercan Irmak (Ney) programlarını seslendirecekler. Konser 9 Mayıs’ta Mersin Latin Katolik Kilisesi’nde gerçekleştirilecek.

Şef Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın 7 Mayısta

Mersin Kültür Merkezi’nde vereceği konserin solisti ise flüt sanatçısı Şefika Kutluer. Konserde Chaminade konçertino op. 107 ve Demersseman op 82, 6 Nolu İtalyan konçertosu seslendirilecek.

20 yılı aşkın Ankara, İstanbul ve İzmir Devlet Operaları’nda solist sanatçı olarak görev yapan Tuncay Kurtoğlu, Tevfik Rodos ve Zafer Erdaş’ın bir araya gelerek kurduğu “3 Basses”, 16 Mayıs’ta Mersin Kültür Merkezi’nde vereceği konserde Verdi’nin “Simon Boccanegra” ve “Don Carlo”, Rossini’nin “Sevil Berberi”, Bizet’nin “La Jolie Fille de Perth”, Gounod’nun “Faust” Mozart’ın “Figaronun Düğünü” ve “Don Giovanni”, Puccini’nin La Boheme operalarından bölümler sunacak. Konserde sanatçılara Orkestra şefi İbrahim Yazıcı piyanoda eşlik edecek.

TARİHİ MEKANDA BAHAR KONSERİ

Pinhani Grubu, 7’den 70’e herkesin gönlünü kazanan müzikleri ile festival kapsamında sahneye çıkacak. 5 Mayıs’ta Mersin’in tarihi mekânlarından Kanlıdivane’de konser verecek olan topluluk sevilen şarkılardan örnekler sunacak.

Uluslar arası otoritelerin ünlü piyanist Lang Lang ile eşdeğer tuttukları genç sanatçı Nikolai Tokarev  Türkiye’de ilk kez Mersin’de konser verecek. Sanatçı, Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde gerçekleştireceği konserde Rachmaninov’un 3 numaralı piyano konçertosunu seslendirecek. İkinci bölümde ise Bilkent Senfoni Orkestrası M. Ravel’in La Valse’ı ile Bolero’sunu yorumlayacak.

Golden Horn Brass’ın Pompeipolis Harabeleri’ndeki konseri ise 10 Mayıs’ta gerçekleşecek. Türkiye’de istikrarlı konserleriyle dikkat çeken topluluk repertuarında klasik müziğin popüler eserlerine yer verecek.

Yoruma kapalı.