Polonyalı Keman Virtüözü Izabela Wiza AkSanat’ta

Polonyalı ünlü keman virtüözü Izabela Wiza, “Akbank Sanat 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinlikleri” kapsamında 13 Nisan 2011, Çarşamba günü Akbank Sanat’ta sahneye çıkıyor.

Avrupa’nın önemli kültür merkezlerinde konserler veren ve Stuttgart Müzik Akademisi’nden onur ödülüyle mezun olan sanatçı, 2007’den beri Stuttgart Üniversitesi Oda Orkestrası’nın başkemancısı ve daimi solisti olarak görev yapıyor. Almanya, İsviçre, Avusturya, Fransa, İtalya, Norveç, Polonya ve Belçika başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok önemli kültür merkezinde konser veren sanatçı, bu kez 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Akbank Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Izabela Wiza, 13 Nisan 2011, Çarşamba günü Akbank Sanat’ta vereceği konserinde; Beethoven, Greig, Brahms, Wieniawski, Kreisler, Bacewicz, Bartok, Falla, Sarasate ve Tchaikovsky’nin bestelerini seslendirecek. Sanatçıya piyanoda Alexander Reitenbach eşlik edecek.

Izabela Wiza hakkında:
Polonya Senfoni Orkestrası’nın baş klarnetçisi Lucjan Wiza’nın kızı olarak 1980 yılında Polonya, Koń skie’de dünyaya gelen Izabela Wiza, Poznan Konservatuarı’nda başladığı eğitimini 1999 yılında üstün dereceyle tamamladı. Alman Deutsche Südwest Rundfunk Orkestrası’nın efsanevi başkemancısı Prof. Hans Kalafusz tarafından keşfedilişinin ardından, Stuttgart Müzik Akademisi’ne kabul edildi. Stuttgart Müzik Akademisi’nde ‘İleri Düzey İcra Sanatları’ bölümünde Prof. Kalafausz ile konser kemancılığı üzerine çalışmalarını sürdüren Izabela Wiza, 2007’de en yüksek onur ödülüyle mezun oldu. Akademik çalışmalarının yanı sıra Prof. Wolfgang Marschner ve Prof. Rosa Fain gibi önemli keman eğitmenlerinin ustalık sınıflarına katılan Wiza, solo konserler dışında saygın piyanist ve orkestralar eşliğinde Almanya, İsviçre, Avusturya, Fransa, İtalya, Norveç, Polonya ve Belçika başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok önemli kültür merkezinde konserler verdi. Sayısız yarışmada ödül kazanan sanatçı, 2007 yılından beri Mannheim, Electoral Palatine Oda Orkestrası’nın üyeliğini sürdürmektedir. Sanatçı halen, Stuttgart Üniversitesi Oda Orkestrası’nın başkemancısı ve daimi solistidir.

Yoruma kapalı.