Rasim Öztekin Sevenleriyle Son Yolculuğuna Uğurlandı

Ünlü oyuncu Rasim Öztekin bugün sevenleriyle birlikte son yolculuğuna uğurlandı.

Öztekin, geçtiğimiz gün kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. 62 yaşında hayata veda eden Türk tiyatrosunun usta ismi Rasim Öztekin, önce mezun olduğu Galatasaray Lisesi’ne getirildi. Buradaki törenin ardından profesyonel tiyatro hayatına başladığı Ses Tiyatrosu’na getirildi.

Ailesi, sevenleri dahil sanat camiasından çok sayıda kişi, usta oyuncu için tiyatro salonuna geldi. Sanatçı, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da, Ses Tiyatrosunda yapılan cenaze törenine katıldı. Buradaki konuşmasında Öztekin’le olan son sohbetini hatırlatan İmamoğlu, “Kavuklu Geleneği’ni, çok güçlü bir şekilde hissedileceği, tarihini öğrenip gelecek nesillere aktarılabileceği, yaşayabileceği mekanı bu şehre kazandırma konusunda yapabileceklerimizi, hararetli bir şekilde konuşmuştuk. O mekanı, en kısa zamanda, ona söz verdiğimiz biçimde mutlaka yapacağız ve bu borcumuzu yerine getireceğiz. Öztekin, Kavuklu olmanın değerini bilerek, önemini bilerek yaşamıştır.” dedi.

İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Gerçek tiyatrocular böyle bir sanatı icra etmenin sorumluluğunu taşıyan, bana göre çok özel insanlardır. Rasim Öztekin, gerçek bir tiyatrocu, çok özel bir insandır. Tiyatromuz içerisinde kendine has bir yer edinmiş, sembol isimler biri olmuştur. Rasim Öztekin geleneksel tiyatromuzun en anlamlı simgesi olan kavuğu hakkıyla ve layıkıyla taşımıştır. Kavuklu olmanın değerini bilerek, önemini bilerek yaşamıştır” diyerek, Öztekin’in Kavuğu, günü geldiğinde kendinden önceki büyük ustaların yaptığı gibi, tevazuuyla, zarafetle, titizlikle, bir büyük geleneğin parçası olduğunun farkında olarak devrettiğini belirtti.

foto: ibb basın arşivi

Öztekin’in kızı Pelin Öztekin’in taziyeleri kabul ettiği törene, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Beyoğlu İlçe Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız; meslektaşları Zeliha Berksoy, Şoray Uzun, Şevket Çoruh, Derya Şensoy başta olmak üzere çok sayıda sinema ve tiyatro oyuncuları katıldı.

Sahnede babasının tabutu önünde, gözyaşları içerisinde konuşma yapan Öztekin’in kızı Pelin Öztekin, öğrendiği her şeyi babasına borçlu olduğunu söyledi. “Babama çok teşekkür etmek istiyorum” diyen Öztekin, duygularını şu şekilde ifade etti:

“Benim ilk aşkım olduğu için, ustam olduğu için teşekkür ederim babam. Saygın ustaların yanında benim de yetişmemi sağladı. Ben burada büyüdüm. Bu sayede onu izleyerek büyüdüm. Babamla bu şekilde aynı sahneye çıkmak istemezdim. Ama, bak baba aynı sahnedeyiz. Onu çok seviyorum.” dedi.

foto: ibb basın arşivi

Kavuk’u 12 Mayıs 2016’da Ses Tiyatrosu’nda Ferhan Şensoy’dan devralan Öztekin, 20 Eylül 2020’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde Şevket Çoruh’a devretmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.