Ravenna: Mozaikler Şehri

San Vitale Bazilikası’ndaki apsis mozaiği (soldan – sağa) Aziz Vitalis, baş melek, İsa Mesih, ikinci baş melek ve Ravenna Ecclesius Piskoposu. (Channaly Philipp / The Epoch Times)

Yaşamdan daha geniş: Çağlar boyunca bize ilham veren sanat

İtalya’daki Ravenna şehri, Venedik, Floransa ve Roma’nın ana turizm ekseninin dışında yer alır. Yine de, buradaki harikalar hayran olmaya değer. Batı Roma İmparatorluğu’nun beşinci yüzyılda son başkenti olan Ravenna’nın zengin bir tarihi vardır ve sekiz UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı üzerinde hak iddia etmektedir.


Detayları, renkleri ve sanatıyla göz kamaştıran ünlü mozaikleri, bazilika, vaftizhane, şapel ve türbelerin duvar ve tavanlarını kaplıyor. Tavanın zarif bir lacivert, mozaiklerin yıldızlı gökyüzü olduğu küçük Galla Placidia Mozolesi’nden, yükselen sütunları, gözleri, yeşil ve altın rengi mozaiklere doğru çeken San Vitale Bazilikası’na kadar ölçekteki farklılıklar da şaşırtıcıdır.

San Vitale Bazilikası, ortasında sekizgen bir kubbe bulunan, 18. yüzyıldan kalma Barok bir freskle süslenmiş sekizgen bir plana dayanmaktadır. (Channaly Philipp / The Epoch Times)
547’de inşa edilen San Vitale Bazilikası (Channaly Philipp/The Epoch Times)

Yazan; The Epoch Times

Çeviren; Şendağ Gökçe / Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.