Süreyya Operası’nda Büyüleyici Bir Akşam

( Fotoğraf: Epoch Times TR / Şendağ Gökçe )

Kadıköy Belediyesi tarafından büyük besteci Sergey Rachmaninov’un doğumunun 150. yılına ithafen gerçekleştirilen konser, dinleyicileri büyüledi.

Kültür ve sanatı ön planda tutan sayılı belediyelerden olan Kadıköy Belediyesi, müzikseverlere büyüleyici bir akşam yaşattı. Belediyenin büyük besteci Sergey Rachmaninov’un doğumunun 150. yılına ithafen ev sahipliğini üstlendiği konser, dün akşam Süreyya Operası’nda gerçekleşti.

Piano Trio Forte adıyla kurulan trioda; kemanda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Profesör Sevil Ulucan, çelloda Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası Viyolonsel Grup Şefi ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Çellisti Rahşan Apay ve piyanoda Mimarsinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İstanbul Devlet Konservatuvarında öğretim görevlisi olan Profesör Ece Demirci yer aldı.

Konser boyunca Rahmaninov eserleri çalan trio, dinleyicileri adeta büyüledi.

Aydın Büke İle Söyleşi

Fotoğraf: Armağan Durdağ

Konser öncesinde, konserde yer alan sanatçıların ağırlandığı bir söyleşi gerçekleştirildi.

Müzik yazarı Aydın Büke sunuculuğunda gerçekleştirilen söyleşide Rahşan Apay, Sevil Ulucan, Ece Demirci çalacakları eserler hakkında kısaca bilgi verdiler.

Sanatçılar konsere hazırlanmak için söyleşiden erken ayrıldılar. Söyleşiyi İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’ndan emekli flüt sanatçısı ve müzik yazarı Aydın Büke devralarak, konserde eserleri çalınacak Rus besteci Sergey Rachmaninov’un hayatını ele aldı. Büke, Rachmaninov’un çocuk yaştan itibaren yazdığı eserleri, hayatında yaşadığı zorlukları, etkilendiği sanatçıları anlatarak, dinleyicileri konser öncesi derin bir yolculuğa hazırladı.

(Fotoğraf: Epoch Times TR / Şendağ Gökçe )

Epoch Times’a konuşan Büke, “Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Zorlu’daki konserleri öncesinde ve Borusan Quartet’in Süreyya Operası’ndaki konserleri öncesinde müzik yazarı dostum Serhan Bali ile birlikte konsere doğru söyleşilerimiz oluyor. Burada olduğu gibi orkestra şefi veya solisti gibi Borusan Quartet’ten söyleşiye katılanlar oluyor. Bir de Borusan Filarmoni Orkestrası’nın ve Borusan Quartet’in konserleri canlı olarak Borusan Klasik radyosundan yayınlanıyor. Radyo sunumunu da Zorlu’dan veya Süreyya’dan Serhan ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Konser sırasında da radyo başındaki dinleyicilere bilgiler veriyoruz. Bu perşembe günü Fazıl Say’ın ilk seslendirmesini yapacak ve kendisinin de solist olarak katılacağı konser öncesinde büyük olasılıkla konserin şefi Can Okan ile konuşacağız. Sonrasında radyo yayını Borusan Klasik’te konser canlı yayınlanıyor olacak.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.