Turizmde Normalleşme Haritası Hazırlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığının önderliğinde oluşturulan yeni eylem planına göre, oteller ve transfer araçlarına sertifika verilecek. Sertifikasyon çalışmasında otel lobisinden odalara, çalışanların alacağı eğitimden açık büfe ve restoranlara, havuz ve plajdan toplantı odalarına kadar tüm detaylar yer alıyor.

Foto: Pixabay

Eylem planında alınan karar göre oteller girişte turistin ateşini ölçüp, maske verecek.  Tesis içindeki çeşitli noktalara virüse karşı uyarıcı tabelalar ekleyecek, Lobi, restoran gibi alanlara sosyal mesafe kuralı gelecek. Açık büfe kalkmıyor ama yemekler cam panelin arkasından sunulacak. Servisi de personel yapacak. Şezlong mesafesi 1.5 metre olacak.. cobit-19 ile ilgili uyarılar için oteller, farklı dillerde broşür ve bilgi notu da dağıtacak

Foto: Pixabay

Konuyla ilgili dört Bakanlık özel olarak çalıştı Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsünden (TSE) yetkililerinin yanı sıra sektör temsilcilerinin yer aldığı STK’lar da sertifikasyon sürecinde görev aldı.

Buna göre personel için bulaşmayı önlemek için özel koruyucu kıyafetler bulundurulacak. Personele pandemiye karşı mücadelede nasıl çalışması gerektiği yönünde personele özel eğitimler verilecek, personelin kullandığı ekipman, araç ve gereçler düzenli dezenfekte edilecek. ayrıca Ortak alanlarda kullanımda olan,  çay/ kahve makinası, sebil, içecek makinası ve benzeri cihazlar kaldırılacak. Yemek masalarında kullanılan tuz, baharat, kürdan vb. menaj takımları ile şeker gibi yardımcı ürün ve malzemeler tek kullanımlık paketlerde sunulacak.

Foto: Pixabay

12 Haziran’dan sonra da yurt dışı uçuşları başlatmaya hazırlanan Ulaştırma Bakanlığı, sektörün en önemli kolunu da açmış olacak. Yurt dışından ilk uçuşlar Türkiye’nin iki ana kaynak pazarı olan Almanya ve Rusya’dan başlayacak. Ancak yeni plana göre uçuşlar, iki ülke arasında riski düşük şehirlerdeki hava limanlarından ve sınırlı olarak yapılacak.

Foto: Pixabay

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.