Ünlü İtalyan Besteci Ennio Morricone Yaşamını Yitirdi

Fotoğraf; Wikimedia Commons

Oscar ödüllü İtalyan besteci Ennio Morricone, 91 yaşında hayatını kaybetti.

91 yaşında yaşama yaşama veda eden Morricone , özellikle Western film müzikleriyle tanınıyor, Bir Zamanlar Amerika’da, İyi, Kötü, Çirkin ve Birkaç Dolar İçin gibi kült filmler için yaptığı ikonik müziklerle biliniyordu.

Birkaç gün önce düşerek uyluk kemiğini kıran Ennio Morricone, gördüğü tedavilere rağmen yaşamını yitirdi.

İtalyan Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella sosyal medya hesabından;

“Ennio Morricone’un ortadan kaybolması bizi seçkin ve parlak bir sanatçıdan mahrum ediyor. Hem rafine hem de popüler bir müzisyen, yirminci yüzyılın ikinci yarısının müzik tarihinde derin bir iz bıraktı. Film müzikleriyle İtalya’nın dünyadaki prestijinin yayılmasına ve güçlendirilmesine büyük katkıda bulundu. Maestro’nun ailesine derin üzüntü ve yakınlık duygularımı iletmek istiyorum” şeklinde paylaşımda bulundu.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ise duygularını;

“Maestro Ennio Morricone’un sanatsal dehasını daima sonsuz şükranla hatırlayacağız. Müzik ve sinema tarihinde silinmez kalacağı unutulmaz notalar yazarak bizi hayal ettirdi, heyecanlandırdı, yansıttı.” şeklinde paylaştı.

Morricone’den Mektup

Ölüm haberini teyit eden avukatı Giorgio Assumma, Ennio Morricone’nin “veda mektubunu” da basınla paylaştı. 

Morricone’nin ailesine, dostlarına veda ettiği ve cenazesinin yakınlarına özel olmasını istediğini söylediği mektubunun bir kısmı şu şekilde;

“Ben Ennio Morricone, öldüm.

Bana her zaman yakın olan dostlarıma ve biraz daha uzak olanlarına ölümümü böyle ilan ediyorum, onları büyük bir sevgiyle selamlıyorum…

Beni, herkesi böyle selamlamaya ve özel bir cenaze törenine iten tek bir neden var: Rahatsızlık vermek istemiyorum.

Bana her zaman yakın olan dostlarıma ve biraz daha uzak olanlarına ölümümü böyle ilan ediyorum, onları büyük bir sevgiyle selamlıyorum…”

Ailesinden ve arkadşlarından bir kısmının isimlerini sayarak,

“Beni, herkesi böyle selamlamaya ve özel bir cenaze törenine iten tek bir neden var: Rahatsızlık vermek istemiyorum.”

En sona 64 yıllık eşini saklayan Morricone, “Ona, bizi bir arada tutan ve terk etmekten üzüntü duyduğum olağanüstü aşkı yineliyorum. Vedaların en acısı O’na.” şeklinde mektubunu sonlandırıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.