1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlandı

Kabotaj Kanunu’nun kabul edilişinin 94’üncü yılı Türkiye’nin bazı şehirlerinde kutlandı.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını ülkede bir çok şehir sirenler çalarak, su gösterilerileri yapılarak ve çelenkler bırakılarak kutladı.

İstanbul

Kutlayanlar arasında İstanbul’da bulunuyordu. Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı önünde düzenlenen törene İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Kalyoncu, Beşiktaş Kaymakamı Önder Bakan, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran ve Deniz Müzesi Komutanı Albay İlyas Gültaş katıldı.

Katılımcılar, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Barbaros Hayrettin Paşa’nın türbesini ziyaret etti.

Türbede edilen duaların ardından heyet Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı gemiye binerek Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik Botlarının eşliğinde İstanbul Boğazı’na açılarak boğazın sularına çelenk bıraktı.

İzmir

İzmir’de İzmir Liman Başkanlığı’nca, Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi.  Törene Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Ege Deniz Bölge Komutanı Dz. P. Albay Mustafa Karabalık, Kıyı Emniyeti İzmir Müdürü Pelin Devrim, İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ufuk Tutan, İZDENİZ Genel Müdürü İlyas Murtezaoğlu, Deniz Ticaret Odası Başkanı Yusuf Öztürk ve İzmir Liman Başkanı Erdoğan Bayram katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İzmir Körfezi’ne deniz şehitlerinin anısına Pasaport İskelesi’ndeki Zübeyde Hanım Müze Ve Eğitim Gemisi’nden çelenk bırakıldı.

Çanakkale

Çanakkale’deki etkinliklerde deniz şehitleri için Atatürk anıtına ve Çanakkale Boğazına çelenk bırakıldı.

Antalya

Antalya’da Antalya Liman Başkanlığı, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi Başkanlığı ve TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanlığı temsilcileri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Kutlamalar Yalova, Tekirdağ, Mersin’de de Kovid-19 nedeniyle sade törenlerle kutlandı.

Kabotaj Nedir?

Kabotaj bir ülkenin kendi karasularında ve kendi limanları arasında gemi işletme ve her türlü liman hizmetlerini kendi kontrolünde bulundurma hakkıdır. Büyük Türkçe Sözlük kabotajın kelime anlamını “Bir ülkenin iskele veya limanları arasında gemi işletme işi” olarak vermektedir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.