150 Bin İşletmeye Fatura Gönderilmeyecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kovid-19 salgını sebebiyle durdurulan işletmelere 3 ay boyunca sayaçlarının okunmayacağını belirtti.

Dönmez, 81 ilde geçici süreyle faaliyeti durdurulan yaklaşık 150 bin işletmeye, tekrar açılana kadar fatura gönderilmeyeceğini belirtti.

Dönmez, “Genelgelerle bazı işletmelerin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Buraların da üç ay boyunca sayaçları okunmayacak. Bu durumda olanlara eğer yanlışlıkla bir fatura gittiyse hemen itirazlarını yapabilirler. Herhangi bir sıkıntıya mahal vermeyeceğiz” dedi.

Aktarılan bilgiye göre, alınan karar nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsıyor. Tedbirlerin uzatıldığı taktirde bu süre daha da uzatılabilecek.

3 aylık oluşacak kısmi faturaların daha sonra ödenmesi veya ödenmemesi planı ise süre sonunda değerlendirmeye alınacak.

Şu an için durdurulan işletmelere yanlışlıkla fatura gönderildiyse Enerji Bakanlığı ve Enerjisi Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) şikayette bulunulabilecek.

EPDK, sadece karantinaya alınan ve idari kararla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri için kıyasen fatura düzenlemesini devreye almış, konuyla ilgili Bakan Dönmez şu şekilde açıklamada bulnmuştu;

“Şu anda özellikle büyük kentlerimizde bu tür karantina bölgeleri pek yok. Faturaların büyük bir kısmı vatandaşlarımızın gerçek tüketim değerlerinden oluşuyor. Eğer herhangi bir şekilde vatandaşımızın şüphesi varsa, bana daha önce kullandığım miktardan daha yüksek bir fatura geldi diyorsa, sayacın üzerindeki tüketim değerini okumak ve kendisine gönderilen faturayla mukayese etmek suretiyle itirazını yapabilir. Biz de gereğini yaparız” 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.