19 Mayıs’ın 100. Yılı Coşku İle Kutlanıyor

İstiklal mücadelesinin ilk adımı olan 19 Mayıs 1919 tarihi, 100. yılında Türkiye’nin her yerinde coşku ile kutlanıyor.

Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır. Gençlik ve Spor Bayramı ilan edilen bu özel gün ilk defa 1926 yılında Gazi günü adı altında Samsun’da kutlanmış, 1935’te Atatürk günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Atatürk ise bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

19 Mayıs Tarihi

Birinci Dünya Savaşı sonrası, Türk milleti için kötü yaşam koşulları bulunmaktaydı. Umudu azalmış millete çare düşünmek için Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a ayak bastı. Bu sebepledir ki 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuk, kurtuluşu simgeler.

Samsun, stratejik bakımdan büyük öneme sahip, Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan güvenilir bir kapıydı. Bu durum işgal kuvvetleri için dikkat çeken bir noktaydı.

İngilizler, 9 Mart 1919’da Samsun’a askeri birlik çıkardı. Buna tepki olarak Türk Makineli Tüfek Birliği’nden teğmen Hamdi, askerleri alıp dağa çıktı. İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de Türk Halkının silahlandığı konusundaki şikayetleri üzerine ve bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verilmesi üzerine, Mustafa Kemal Atatürk geldi. Bu onun için bulunmaz bir fırsattı.

Atatürk 18 kişilik ekibiyle geldiğinde gördüğü manzara pek iç açıcı değildi. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı. Halk kendisini koruyacak durumda değildi. Yolda geçirilen uykusuz gecelerin devamı asıl şimdi geliyordu.

19 Mayıs 1919 tarihi, Atatürk’ün attığı bu adımlarla başlayan ve Türkiye Cumhuriyetine kadar gelen sürecin başlangıcıydı.

“Ben Samsun’u ve Samsun Halkını gördüğüm zaman, memlekete ve millete ait bütün düşünce ve kararlarımın yerine getirilebileceğine dair bir defa daha kuvvetle inanmıştım. Samsun’luların hal ve durumlarında gördüğüm gözlerinden okuduğum vatanseverlik ve fedakarlık ; ümit ve tasavvurlarımı olumlu bir inanca götürmeye yetmişti..” -Mustafa Kemal Atatürk-

Yurt Çapında Kutlama Etkinlikleri

19 Mayıs Gençlik ve Spor yurdun dört bir yanında coşku ile kutlanıyor. Özellikle büyük şehirlerin meydanlarında büyük etkinlikle düzenleniyor.

Ankara, İzmir, Antalya, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Hatay ve özellikle Samsun’un pek çok sokaklarında ve meydanlarında yürüyüş, sergi, konser düzenleniyor.

Atatürk’ün Ülkemizin Gençlerine Söylediği Bazı Sözler:


“Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar.” 
Mustafa Kemal Atatürk


“Gençler, Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz… benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”   
  Mustafa Kemal Atatürk


Türk gençliğinin özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına sesleniyorum. Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Anlamda, fikirde, tarihte bu söylendi. Eğer bugün batı, nihayet teknikte bir üstünlük gösteriyorsa… Ey Türk çocuğu! O suç da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki çok zekisin! Bu belli fakat zekanı unut! Daima çalışkan ol!
 
  Mustafa Kemal AtatürkYorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.