2. Ayvalık Gençlik Tiyatro Şenliği 27 Nisan’da Başlıyor

2. Ayvalık Gençlik Tiyatro Şenliği 27-30 Nisan 2011 tarihleri arasında Ayvalık Sanat Derneği, Ayvalık Kültür ve Sanat Derneği, Ayvalık Belediyesi ortak çalışması ile gerçekleştirilecek.

Ayvalık Sanat Derneği (ASD) ve Ayvalık Kültür Sanat Derneği (AYKÜSAD) olarak ilkini geçen yıl aynı tarihlerde gerçekleştirdikleri tiyatro şenliği bu yıl da 27-30 Nisan 2011’de tiyatro topluluklarına ev sahipliği yapacak. Ayvalık çevre ilçeleri, illeri ve Türkiye’nin birçok bölgesinden nitelikli tiyatro çalışmaları yapan ve şenliğe katılmak isteyen toplukları bir araya getirmeyi hedefleyen şenlik için geri sayım başladı. Amaç; amatör, profesyonel, üniversite ve lise tiyatrolarının seçkin örneklerini Ayvalık’ta buluşturmak. Atölye çalışmaları, deneysel tiyatro anlayışları ve her yerde tiyatro kavramını da vurgulamak için farklı yaratım ve özgün eserlerin katılmasının amaçlandığı şenlikte yer alacak oyunların tamamı ücretsiz olacak.

Bu yıl Ayvalık Belediyesinin şenlik komitesine katılımı ve organizasyonda yer alması şenlik tanıtımının niteliğinin güçlenmesini de sağladı. Önümüzdeki yıl, 2012 den itibaren şenliğin uluslararası bir festivale dönüşmesi için çalışmalar titizlikle sürdürülmekte.

Ayvalık’ta ki bir avuç eğitimci ve tiyatro tutkunu tarafından başlatılan ve bu yıl ikincisi düzenlenecek Gençlik Tiyatro Şenliği; Ege’nin bu kıyı şehrinde sesini duyurmaya başladı. Gençlere kendilerini tanıma fırsatı vermek, kişilik oluşumlarına katkı sunmak, cesaret ve olgunluk aşılamak ve kültürel paylaşıma katkı sunmak gibi birçok nedenle yola çıkmış şenlik komitesi. Artık geri sayımın başladığını dile getiren Festival Koordinatörü H.Sadi MASTAR sosyal bir sorumlulukla yola çıktıklarını Ayvalık halkından ve sanatseverlerden yoğun destek aldıklarını dile getiriyor. Bundan da mutluluk duyduğunu aktarıyor ve ekliyor; “Haydi hep birlikte Tiyatroya gidelim, salonlar boş kalmasın! Şimdi gençlerimize ne kadar güvendiğimizi ve değer verdiğimizi göstermenin zamanıdır… Körfezdeki tüm sanatseverleri Ayvalık’ta dört gün sürecek bu cıvıl cıvıl şenliğe davet ediyoruz…”

Festival süresince 13 tiyatro etkinliğinin yanı sıra halkoyunları gösterileri ve 2 çocuk oyunu sanatseverlerle buluşacaktır.

Yoruma kapalı.