Tiyatro OBJEKTİF’in Yeni Oyunu “AŞK GREVİ” Ayvalık Sanat Fabrikası’nda

Ayvalık Sanat Derneği’nin tiyatro topluluğu Tiyatro OBJEKTİF’in yeni oyunu “AŞK GREVİ” 30 ekim 2001 pazar saat:20.00’de Sanat Fabrikasında ilk gösterimini yapacak.

Oyunun Konusu: Toprak derdine düşen ve bu yüzden sürekli savaşan erkeklerini dize getirmeye çalışan kadınların hikayesi, antik dönemlerden günümüze bir bakış açısı ile anlatılıyor. Savaşın getirdiği olumsuzluklara ve acılara daha fazla dayanamayacaklarını anlayan Anadolu kadınları “bir olma” kararı ile erkeklerine kazan kaldırırlar. Yaşadıkları topraklara barış gelene kadar eşlerine aşk yasağı uygulamaya karar verirler. Yağma ve rant kültürüne eleştirel bir bakışla, Anadolu coğrafyamızın zenginliği olan farklı köken ve farklı kültüre dayalı toplumumuza oynanan oyunlara dikkati çekmek için Tiyatro Objektif’in repertuarına aldığı oyun şen şakrak bir komedi olmasının yanı sıra günümüz Türkiye’sinin sorunlarına etkileyici bir bakış açısıyla, son dönemde oluşturulmaya çalışılan ayrımcılığa karşı birlik mesajı vermek ve toplumun tiyatro aracılığıyla önyargılarından sıyrılmasına olanak sağlamak için özenle seçilmiş.

Toplumlara sunulan ve savaş seçeneğinden başka seçenek bırakmayan egemen güçlere karşı eleştirel ve komik bir yergi taşıyan oyunda, Türkiye coğrafyasını görmek mümkün. Tiyatro tarihinin ilk savaş karşıtı oyunlarından biri olarak değerlendirilen Lysistrata’nın yazarı Aristophanes’ten Savaş AYKILIÇ’ın günümüze uyarlaması.

Yaklaşık 2400 yıl önce kaleme alınmış olmasına karşın, Aristophanes’in en iyi kurulmuş, en insani komedyası olarak bilinen oyun, dünyanın birçok ülkesinde yüzlerce tiyatro topluluğu tarafından yıllardan beri sahnelenmiş. Tiyatro Objektif’in Savaş AYKILIÇ’ın kaleminin gücü ve yorumu ile bu uyarlamayı sahneye taşıması, Türkiyemiz üzerine oynanan oyunları kimlerin bozabileceğinin bir çözümlemesi gibi.

Ayvalık’ın, Körfezin hatta Bölgenin ilk özel tiyatro salonu olma özelliğini taşıyan SANAT FABRİKASI’ında bu oyunu seyretmek tüm Ayvalık’lılar için kaçırılmaması gerek bir sanat olayı…

Oyun Tarihleri:

03 Kasım 2011 saat:20.30
09 Kasım 2011 saat:20.30
16 Kasım 2011 saat:20.30
19 Kasım 2011 saat:20.30 (Özel Gösteri:GALA)

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.