23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Nisan ayının Türkiye’de çocuklar için ayrı bir önemi var. Her yıl ülkemizde 23 Nisan günü, dünyada bir benzeri olmayan çocuk bayramı kutlanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu bayramı çocuklara armağan etti.

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarih. Tam 104 yıl önce, daha kurtuluş savaşı sürerken, ulusumuz egemenliğini ilan etti. Bu tarihten itibaren temsilciler aracılığıyla kendisini yönetmeye başladı. Atatürk böylesine önemli bir olayın kutlanması gerektiğini düşünerek 23 Nisan’ı ulusal bayram olarak ilan etti ve ilerleyen yıllarda da bu bayramı çocuklara armağan etti.

İleri görüşlü bir devlet adamı olan Atatürk çocukları bir milletin ilerlemesinin temel taşı olarak görürdü. Daha Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak şeyin, iyi eğitimli çocuklar, gençler ve onların aydınlık fikirleri olduğunu fark etmişti. Onlara her zaman çok değer verir ve güvenirdi. Cumhuriyet’in 10. yılındaki 23 Nisan kutlamalarında makamını bir süreliğine küçük bir çocuğa devretmesi bu güvenin en güzel göstergelerinden biridir. Atatürk, bu davranışıyla gelecekte o koltuğun sahibinin kimler olacağına dikkat çekti. Bu sıra dışı güzel uygulama bugün de bir gelenek olarak sürdürülüyor.

Bütün bu güzelliklerin yaşanmasını sağlayan Atatürk’ün çocuklara ve gençlere yönelik bakış açısını özetlemek için onun şu sözleri yeterli olacaktır: “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir.”

Bayram coşkusunu yaşayan vatandaşlar günün önemini ve anlamını belirtmek için hem sosyal medya hem de SMS yoluyla 23 Nisan mesajları paylaşıyor.
23 Nisan, özgürlüğün ve bağımsızlığın bayramıdır. Bu değerleri korumak için elimizden geleni yapalım.
Bugün, çocukların mutluluğunu ve özgürlüğünü kutladığımız özel bir gün. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.