25 Yıllık Dostluğun Siyah Beyaz Hikayesi

Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu ilk uzun metraj filminde Ankara’nın 25 yıllık sanat galerisi Siyah Beyaz’ın ve orada kurulan dostlukların hikayesini anlatıyor.

Fırtınalı bir hayat yaşamış ama 70 yaşına gelmesine karşın hala durulmamış, ideallerine bağlı bir ressam (Tuncel Kurtiz); kalp krizi geçirdikten sonra işini bırakan, sümüklü böcek besleyip sakin bir yaşam sürmeye çalışan bir avukat (Erkan Can); mesleğini yapmaktan sıkılmış, üstüne bir de karısı tarafından terk edilmiş bir doktor (Nejat İşler); hayata karşı tek başına direnen, yalnızlığı bir yaşam tarzı haline getirmiş bir iş kadını (Şevval Sam), barın sahibiyse kimseye taviz vermeyen, sinirli, alıngan ama dünya tatlısı bir insan olan Faruk (Taner Birsel). Bütün bu insanların buluştuğu ve dostluklarının yaşandığı yer olan Siyah Beyaz’ın sıcak hikayesi filmin konusu.

Siyah Beyaz bu yıl 59. kez düzenlenen Avrupa’nın en eski festivallerinden Mannheim – Heidelberg Uluslararası Film Festivalinde Jüri Özel Ödülüne layık görüldü. Festivalde on beş filmin yer aldığı Uluslararası Yarışma Bölümünün Jürisi, açıklamasında yönetmenin bir dostluk öyküsünü, mizah, sıcaklık ve neşeyi ustaca birleştirerek anlatmasını gerekçe olarak gösterdi.

 

Yoruma kapalı.