48. Antalya Film Festivali Açılışında Rutkay Aziz’in Konuşması Damga Vurdu

48. Antalya Film Festivali ‘ nin açılışında Usta Oyuncu Rutkay Aziz’in konuşması damga vurdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliği ile düzenlenen 48. Antalya Film Festivali Açılış Töreni ve Onur Ödülleri Töreni ile başladı.

Festivalde Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Engin Çağlar, Halit Akçatepe, Mehmet Dinler ve Rus Sanatçı Rustam İbragimbekov’a ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’, ‘Godzilla’ lakaplı sinema emekçisi Selahattin Geçgel ise ‘Emek’ ödülü aldı.

 Çağdaş Sinema Oyuncuları derneği Başkanı Rutkay Aziz’e ödülünü Zuhal Olcay verdi. 1979 ve 1980 yıllarında sansür ve darbe nedeniyle yapılamayan film yarışmalarının ödüllerinin 30 yıl sonra sahiplerini bulacağını ifade eden Rutkay Aziz, bunun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini vurguladığı konuşmasında ‘‘ Umarım faşizm ve darbe döneminden geçen ülkelerin sinemacıları da kendi örneği kendi ülkelerinde paylaşırlar. Dilerim bu ödülü hak etmişimdir. Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim ülkemde tanık olduğum, hukukun üstünlüğünün yittiği,adaletsiz bir kalkınma girişiminin hızla yol aldığı, parasız eğitim pankartı açan öğrenci arkadaşımın 16 ay hapis yatması… dünyanın hiçbir ülkesinde kadın, çocuk bu kadar tacize, cinayete maruz kalmıyor. Dünyanın gerçeği, savaş çığlıkları, açlık, işgal, sömürü… Sinema Şarlo’nun dediği bir barış sanatıdır ve kendi içindeki barış niteliğini koruyarak dünyaya katkı sağlayacaktır.’

Rutkay Aziz’in konuşması salondaki sanatçılar ve izleyicilerden büyük alkış aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.