6.Mardin Bienali Başladı

Fotoğraf:Mardin Bienali sitesi

Farklı medeniyetlerin ve kültürlerin şehri olan Mardin, Kürtlere, Araplara, Türklere ve Süryanilere ev sahipliği yapmaktadır.

Mardin Sinema Derneği tarafından düzenlenen, direktörlüğünü Döne Otyam ve Hakan Irmak’ın yaptığı 6. Mardin Bienali, 10 Mayıs’ta başladı. Bienal 10 Haziran’a kadar sürecek, bir ay boyunca Mardin’in tarihi sokaklarını renklendirecek.
Ali Akay küratörlüğündeki bienal “Daha Uzaklara” başlığı altında günümüzde yaşamakta olduğumuz tüm sanatsal, siyasi ve sosyolojik sorunların ötesine nasıl geçebileceğimiz hakkında sorular soruyor.
Direktör Döne Otyam, bienalin Mardin’den beslenen yenilikçi bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekiyor. Yine kentin farklı mekânlarına yayılan bienal, günümüz dünyasının can alıcı sorularına ve sorunlarına çağdaş sanatın diliyle yeni yaklaşımlar, yorumlar getiriyor…
Hitay Vakfı’nın sponsorluğunda düzenlenen bienalde başta Türkiye olmak üzere Fransa, İtalya, Fas, ABD, Arjantin, Hollanda, Brezilya gibi birçok ülkeden sanatçıların çalışmaları izleyiciyle buluşuyor. Türkiye’den Sarkis, İnci Eviner, Ali Kazma, Güneş Terkol, Yıldız Moran gibi çok sayıda ismin yapıtları sergileniyor. Bir ay boyunca görülebilecek bu yapıtların yanı sıra çeşitli konferanslar da yapılacak.
Ayrıca bu yıl ikinci kez yapılan, sanat dünyasından aktörlerin veya kurumların sergi yapmaya davet edildiği, davet edilenin de başka sanatçıları davet ettiği “Davet Edilen” etkinliği kapsamında bir sergi açıldı. Ebru Nalan Sülün’ün genel koordinatörü olduğu “Müşterek” sergisinde Ahmet Rüstem Ekici ve Hakan Sorar, Cansu Sönmez ve Mehmet Çimen’in eserleri yer alıyor.
Bienal paralel etkinliklere de neden oluyor. Onlardan birisi de Halil Altındere’nin Anayurt isimli kişisel sergisi. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi- Dilek Sabancı Galerisi’nde açılan sergi de 10 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek. Sergi, Mardin’de doğan Halil Altındere’nin 1990’ların sonundan bu yana kendine has, sarkastik diliyle ortaya koyduğu yerleştirme, heykel, video, fotoğraf, tuval ve neonlardan oluşan seçkisinin yanı sıra son yıllarda ürettiği ve Star Wars’ün bilimkurgu evreniyle murakka ve minyatür geleneklerini harmanladığı eserlerinden oluşuyor.
Bienal mekânları: Alman Karargâhı, Develihan, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Tasarım Vakfı, Dabakoğlu Evi, Marangozlar Kahvesi ve Kervansaray

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.