İmamoğlu, İstanbul’un Fethi’nin 570. Yıl Dönümü Kutlamalarında Konuştu

Kaynak: İmamoğlu – Twitter hesabı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Maltepe’de gerçekleştirilen İstanbul’un Fethi’nin 570. yıl dönümü kutlamalarında konuştu.

İmamoğlu burada yaptığı konuşmada “Umutsuz olmayın” vurgusu yaparken, kendisini hedef alan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da yanıt verdi. İmamoğlu, ““Birisi bugün hala Türkiye’yi değil de İstanbul’u sayıklıyorsa, hala hayal kurmasının bence bir mahzuru yok. Ne sen ne de uydurma yargı kararların İstanbul’u asla teslim alamayacak” dedi. Etkinlikte konuşma yapan Ekrem İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle;

“Bir kutuplaşmayla yüz yüze olmamıza rağmen barış içinde yaşayabileceğimize hep birlikte inanıyoruz. Umutsuzlukla yüz yüze olmamıza rağmen bu topraklardan umut fışkırabileceğine inanıyoruz. Birtakım bölen siyasete rağmen daha güçlü birlik oluşturmanın mümkün olabileceğine inanıyorsunuz.”

“İstanbul 5 yıl düşman işgali altında kalmıştır. İşgalden kurtarıp bir kez daha bizlere armağan eden kişi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ona da olan borcumuzdur. Ne demiştir Atatürk, ‘Geldikleri gibi gidecekler’. Mücadeleye devam eden milletin azim ve kararının üzerinde hiçbir güç tanımayan Atatürk’ün bize emanetidir aynı zamanda İstanbul. Fatih’in ve Atatürk’ün emanetini hep birlikte sonsuza kadar yaşatacağız değil mi? İstanbul, bir avuç insanın dilediği gibi parçalara ayırıp satışa çıkarabileceği bir şehir asla değildir. İstanbul Türkiye’dir.

Ne yazık ki kutuplaştırma, hakaret ve iftira dili vardır

“İktidarın neden olduğu olumsuzluklara rağmen Millet İttifakı olarak seçimi kazanamadık. Üzgünüm. Her sözü inanarak söylemiş biri olarak ülkem adına sonuçlardan düşünceli ve kaygılıyım. Bu siyaset anlayışına karşı demokratik mücadelemize her koşulda vazgeçmeden devam edeceğim, devam edeceğiz. Milletimiz yetkiyi Cumhur İttifakı’nın adayına vermiştir. Mazeretimiz yok ama adaletsiz koşullar vardır. Ne yazık ki kutuplaştırma, hakaret ve iftira dili vardır. Demokrasi tarihimizde olumsuz izler vardır. Bunlar telafi edeceğiz.

Seçim sonuçlarının bizim adımıza beklenmedik olduğu da ortadadır. Bu süreçte toplumun en büyük arzusunun sandıklara yansımasını sağlayacak gönül seferberliğini tam olarak kuramadık. Bu ülkedeki değişim iradesini sil baştan inşa etmek zorundayız. Mücadele kararlılığına sahip olduğumuz konusunda hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Öğrenilmiş çaresizlikler benim defterimde yok. Biz o dünyaları artık değiştirmek istiyoruz. Geleceği hepinizle birlikte temsil ediyoruz.

Kimse kendisini umutsuz hissetmesin

Birisi hala bir seçim kazansa da İstanbul’un iradesine saygı duymayabilir. Dün dünde kaldı cancağızım. Yeni şeyleri biz söylüyoruz. Ne sen ne de uydurma yargı kararları asla İstanbul’u teslim alamayacak. Bir şeyi unutuyorlar biz İstanbul’u fethetmedik onu Fatih Sultan Mehmet fethetti. Biz, bu kardeşiniz gönülleri fethetti. İstanbul’da hep sevgi kazanacak dedik. İstanbul’da birlik ve beraberlik kazanacak, kazandı, kazanmaya devam edecek.

Bu güzel ülke mutlaka özgür, adil, refah içinde ve demokratik bir ülke olacak. Kimse kendisini umutsuz hissetmesin. Bugün önümüzdeki güçlüklerin neler olduğunu hepimiz biliyoruz. Sonu gelmeyen bir otoriterleşme, tehlikeli kamplaşma, ortak geleceğimizi tehdit eden ekonomik çöküntü ve ne yazık ki sığınmacı sorunu en çok canımızı sıkan işler. Ve insanların bir şey öğrenemediği yetersiz eğitim sistemi.

Daha adil bir hayat ve daha eşit fırsatlar için yol yürümeye hazır mıyız. Her çocuk için daha iyi hayat koşulları için, daha iyi sağlık imkanları için hazır mıyız? Artık değişim kazansın demek için hazır mıyız? Daha güçlü bir Türkiye için hep birlikte çalışmaya hazır mıyız ?Hatalarımızdan, eksiklerimizden ders çıkaracağız. Sırt sırta verirsek ve inanırsak en imkansız görünenlerin imkansız olmadığını göstereceğiz. Hep birlikte bu ülkenin değişim isteyen milyonlarıyla birlikte yapacağız.”

Kaynak: İmamoğlu – Twitter hesabı

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.