AB, ABD ve İngiltere’nin Ardından Kanada da Çin’e Yaptırım Uyguladı

Avrupa Birliği (AB), ABD ve İngiltere’nin ardından Kanada da Çin’i Uygur Türklerine karşı ‘ağır ve sistematik insan hakları ihlalleri’ nedeniyle suçlayarak, 4 Çinli yetkiliye yaptırım kararı aldı.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım uygulayan ülke sayısı 4’e yükseldi. 

Kanada’da federal hükümete bağlı Global Affairs Departmanı, Çinli 4 üst düzey yetkiliyi Sincan’daki “ağır ve sistematik insan hakları ihlallerine” katılmakla suçladı. Açıklamada, Çin’in din ve etnik kökenleri temelinde keyfi olarak 1 milyondan fazla insanı hapsetmekten ve onları “yeniden eğitime, zorla çalıştırmaya, işkenceye ve zorla kısırlaştırmaya” maruz bırakmaktan sorumlu olduğu vurgusu yapıldı.

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau yaptığı açıklamada, “Sincan’da Çin’in elinden meydana gelen korkunç insan hakları ihlallerinden derinden endişe duymaya devam ediyoruz” dedi. Garneau, “Bugün, Çin hükümetini Uygurlara ve diğer Müslüman etnik azınlıklara yönelik bu sistematik baskı kampanyasına son vermeye ve sorumluları hesap sormaya davet eden ortaklarımıza katılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kanada parlamentosu Çin’in Uygurlara yönelik tutumunu soykırım olarak kabul etmek için daha önce oylama yapmış, Çin soykırım iddiasının oylanması nedeniyle Kanada’ya tepki göstermişti.

Öte yandan AB Dışişleri Bakanları ve İngiltere, günün erken saatlerinde Çin’in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik baskıdan dolayı Kanada’nın da yaptırım uyguladığı 4 Çinli yetkiliye ve bir kuruma yaptırım uygulama kararı almıştı. İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab yaptırımlara ilişkin yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan’daki “son derece rahatsız edici” bir baskının “zamanımızın en kötü insan hakları ihlallerinden biri” olduğunu ifade etmiş, “Bölgede yaşanan insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin hükümetine uluslararası toplumun böyle bir duruma göz yummayacağına dair en açık mesajı göndereceğiz. Ortaklarımızla beraber hareket ederek, insan hakları ihlallerinden sorumlu olanlardan hesap sormak için hep birlikte hareket edeceğiz” demişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.