AB Elçisi, Büyükada Rum Ortodoks Yetimhanesi’ni Ziyaret Etti

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Avrupa'nın 'Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı'ndan biri olarak seçilen Büyükada Rum Ortodoks Yetimhanesi'ni ziyaret etti.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve eşi Marilena Georgiadou-Berger iki günlük bir ziyaret için Adalar’a geldi. Dün akşam Büyükada’da Aya Yorgi Kilisesi ziyaret eden Büyükelçi Berger ve beraberindeki heyet, kısa bir sohbet gerçekleştirmesinin ardından bugün Avrupa’nın tehlike altındaki 7 kültürel miras alanından biri olarak seçilen Büyükada Rum Ortodoks Yetimhanesi’ni ziyaret etti.

Yetimhane önünde açıklama yapan Büyükelçi Berger, “2018 Avrupa’da Kültürel Miras’ın yılı. Dolayısıyla ben de bu vesileyle Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kültürel miras noktalarını ziyaret ediyorum. Büyükada’ya da ilk defa geliyorum. Buradaki kültürel zenginlikten gerçekten etkilendik. Sivil toplumun çok güçlü olduğunu gördük. Onlar da bu kültürel zenginliği canlı tutmaya çalışıyorlar. Bugün çok önemli bir yerdeyiz. Avrupa Bizim Derneği tarafından ‘7 En Çok Tehlike Altında Olan Yer’ programına dahil edilen yetimhanedeyiz. Umuyorum ki burası restore edilerek Türkiye’nin diğer önemli kültürel miras alanlarına eklenebilir” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.