AB: “ Ticaret Savaşında Değiliz Ama Zor Bir Durumdayız”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ticaretten Sorumlu üyesi Cecilia Malmström, ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamaya koyduğu ilave gümrük vergilerine yönelik  “Ticaret savaşında değiliz ama zor bir durumdayız. Ben ticaret savaşı terminolojisini kullanmam ama durum kaygı verici. ABD burada tehlikeli bir oyun oynuyor” dedi.

Malmström, ABD’nin AB’den ithal edilen çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulamaya başlamasına ilişkin Brüksel’de basın toplantısı gerçekleştirdi.

AB Komisyonu üyesi Malmström, söz konusu olumsuz kararın sektörü zarara uğrattığına işaret ederek, “İç güvenlik neden gösterilerek alınan bu karar sadece korumacılıktır. ABD, Avrupa’nın çelik ve alüminyum ihracatını tehdit gibi göremez. Bu karar Atlantik ötesi ilişkileri ve küresel piyasaları olumsuz etkiliyor” açıklamasında bulundu.

Mevcut küresel ticaret sisteminin eksikleri olduğunu ancak herkesin kurallara uygun davranması gerektiğini söyleyen Malmström, “Bugün AB konuyla ilgili Dünya Ticaret Örgütü’ne başvuruda bulundu. Diğer dengeleme tedbirleri çalışmasına da başladık.” dedi.

Malmström, çelik ve alüminyum sektörlerindeki soruna Çin kaynaklı fazla kapasitenin sebep olduğunu belirtti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.