ABD Adalet Bakanlığı: FBI, Trump baskınında ‘kişiye özel’ dosyalara el koydu

Başkan Donald J. Trump, 27 Aralık 2020 Pazar akşamı, Palm Beach, Fla’daki Mar-a-Lago’da. (Wikimedia Commons-public domain)

ABD Adalet Bakanlığı soruşturma ekibi, “FBI ajanlarının Trump malikanesine yaptıkları baskın sırasında, kişiye özel dosyalara el konuldu” dedi. ABD’li yetkililer, eski Başkan Donald Trump’ın Mar-a-Lago malikanesine yapılan baskında, ele geçirilen belgelere ilişkin incelemelerini tamamladılar. Adalet Bakanlığı, bir açıklamasında, FBI ajanlarının “kişiye özel bilgileri” ele geçirmesinin muhtemel olduğunu duyurdu.

Adalet Bakanlığı böylece, Trump’ın, el konulan belgelerin tarafsız ekip tarafından incelemesi talebine yanıt vermiş oldu.

Hakim, kurulmuş özel ekipten değerlendirme bekliyor

Savcı, 29 Ağustos tarihli bir özette, Adalet Bakanlığı’ndan bir ekibin belgeleri incelemekle görevlendirildiğini yazdı. Belgeleri inceleyen ekip, “kişiye özel bilgiler olarak nitelendirebilecek sınırlı sayıda belge bulmuştur” yorumunda bulundu.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, belgelerin incelemesinin tamamlandığı ve ekibin prosedürü takip ettiği belirtildi. Savcılar önümüzdeki günlerde daha fazla bilgi verecek. El konulan malzemenin sınıflandırılması ve Trump arazisinde depolanmasından kaynaklanan herhangi bir ulusal güvenlik riski olup olmadığı şu anda inceleniyor.

ABD Bölge Yargıcı Aileen M. Cannon, Adalet Bakanlığı’na, FBI baskınında ele geçirilen diğer eşyalarla ile ilgili kendilerine bilgi verilmesine emretti. Trump daha önce soruşturma kapsamına girmeyen ve el konulan özel eşyaların iade edilmesini talep etmişti.

27 Ağustos’ta Cannon, Amerikan hükümetinden Trump’ın 30 Ağustos’a kadar, -Özel bir Görevli- atanması başvurusu hakkında geri bildirim ve yanıt vermesini talep etti. Böyle durumlarda, genel olarak tarafsız emekli bir hâkim veya savcı’ya baş vurulmaktadır .

FBI belgeleri incelemek istiyor

FBI açıklamalarına göre, 8 Ağustos’ta federal yetkililer, Mar-a-Lago’dan gizli veya çok gizli olarak nitelendirilen, yaklaşık iki düzine kutuya el koydu. İstihbarat Koordinatörü Avril Haines, 26 Ağustos’ta Kongre üyelerine, ABD Gizli Servis yetkililerinin, diğer malzemeleri de inceleyeceklerini söyledi.

26 Ağustos’ta mührü kaldırılmış ve büyük kısmı karartılmış açıklamada, baskın sırasında ajanların, özelikle arama sırasında; suç teşkil edebilecek bazı dokümanları, kaçak malları, yasa dışı sahip olunan belge ve kayıtları aradığını yazıyor.

Baskından bu yana, ne Adalet Bakanlığı ne de FBI, ajanları gerçekte ne aradıkları veya ne bulmayı umdukları ile ilgili kamuoyuna inandırıcı bir açıklamada bulunmadı. (sza)

The Epoch Times’dan materyallerle Almanca’dan çevrilmiştir.

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.