ABD Basını, “Erdoğan’ın Potansiyel Rakibi Hapis Cezasıyla Karşı Karşıya”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na açılan davayı ABD basını “İstanbul Belediye Başkanı ve Erdoğan’ın potansiyel rakibi hapis cezasıyla karşı karşıya” başlığıyla yayınladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 31 Mart 2019 seçiminin iptal edilmesinin ardından YSK üyelerine alenen hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanması üzerine ABD basınından Bloomberg gelişmeyi gündemine taşıdı.

Haberde,  “İstanbul Belediye Başkanı ve Erdoğan’ın potansiyel rakibi hapis cezasıyla karşı karşıya” başlığı kullanıldı.

Haberde, ‘İmamoğlu’nun YSK’ya hakaret ettiği iddiasıyla suçlandığı’ belirtilirken, “Gelecekte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a potansiyel bir rakip olan İstanbul’un popüler muhalefet belediye başkanı için hapis cezası isteniyor” ifadeleri yer aldı.

Daha önce ne olmuştu?

İBB Başkanı İmamoğlu’nun Fransa’nın Strazburg kentinde konuşma yapması üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  “Avrupa Parlamentosu’na gidip Türkiye’yi şikayet eden ahmağa sesleniyorum. Yazıklar olsun bu milletin sana verdiğine. Kursağından geçenlere yazıklar olsun” ifadelerini kullanmıştı.

Soylu’nun, kendisine isim vermeden “ahmak” demesine çok sert tepki gösteren İmamoğlu da, “Ben lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adama bakarım adam mı diye derim” cevabını vermiş, “Bu seviye noktasında da söyledikleri yaptıkları da zaten belli, o tarafına çok girmek istemiyorum ama oraya bir cümle yapmak isterim. 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da, onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan şeylere, biten şeylere baktığımızda, tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır. Önce ona bir odaklansın.” şeklinde sözlerine devam etmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.