ABD Başkanı Biden, 65. Günde Basın Toplantısı Düzenledi

ABD Başkanı Joe Biden, yemin töreninden 65 gün sonra ilk defa basın toplantısı düzenledi.

ABD Başkanı Biden’ın başkanlık yemin töreninden 65 gün sonra ilk defa brifing vermesi merak konusu oldu. Bu süre başkanlık tarihinin son kırk yılında en uzun süre oldu.

Biden, gazetecilerin sorularını almadan önce 100 günde 200 milyon doz aşı hedeflediklerini belirtti.

Biden, ABD’nin Afganistan’daki askerlerini 1 Mayıs’a kadar tamamen çekme planına ilişkin ise “1 Mayıs’a kadar askerlerimizin tamamını çekmemiz taktiksel nedenlerle zor duruyor ancak burada uzun süre kalmaya niyetimiz olmadığını söyleyebilirim.” dedi.

Bir gazetecinin “Gelecek yıl da ABD’yi Afganistan’da göreceğimizi söyleyebilir miyiz?” sorusuna ise Biden, “Böyle bir resim çizemem.” yanıtını verdi.

Biden, Afganistan’dan çekildikten sonra bölgenin güvenliğinin sağlanması için Afganistan’da asker bulunduran NATO müttefikleri ile görüştüklerini ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da bu hafta Brüksel’de NATO müttefikleri ile temasta bulunduğunu kaydetti.

Joe Biden, gelecek planlarına ilişkin, “2024 seçimleri için yeniden aday olmayı planlıyorum.” diye konuştu.

78 yaşındaki Joe Biden’ın, toplantıda “120 yıl önce Senatoya girdiğimde.” şeklinde bir cümle kurması ise sosyal medyada gündem oldu.

Meksika sınırında sayıları her geçen gün artan yasa dışı göçmenler ve refakatsiz çocuklar konusunda da Biden, bu kişilerin “Biden iyi bir insan” diye düşündükleri için değil, kendi ülkelerindeki ciddi ekonomik ve güvenlik zorlukları nedeniyle ve mevsimsel koşulları gözeterek ABD’ye geldiklerini söyledi.

Orta Amerika ülkelerinden gelen göçmenlerin doğal afetler, ülke içi çatışmalar ve çetelerden kaçtığının altını çizen Biden, bu konuda da çözüm arayışında olduklarını dile getirdi.

Meksika’nın ABD’den geri çevrilen göçmenleri almak istemediğini belirten Biden, “Meksika ile iletişim halindeyiz. Bütün göçmenler ülkelerine geri dönmeli.” mesajını verdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.