ABD Başkentinde 4 Ölü: Vurulan Kadın Hava Kuvvetleri Komutanı Ashli Babbitt Olarak Belirlendi

Kolluk kuvvetleri, 6 Ocak 2021’de Washington’daki Kongre’nin ortak bir oturumu sırasında Temsilciler Meclisi Dairesinde tahrip edilen bir kapıya silahlarını doğrultuyorlar. (Drew Angerer / Getty Images)

Washington DC polisine göre; Çarşamba günü geç saatlerde, Başkent bölgesinde aralarında Kongre binasında vurulduktan sonra ölen 1 kadının da bulunduğu 4 kişinin öldüğü doğrulandı.

Aile üyeleri, ölen kadının Kaliforniya’dan Hava Kuvvetleri gazisi ve Trump destekçisi olan Ashli ​​Babbitt olduğunu belirtti. Video çekimi, kadının göğsüne vurulduğu ve yere düştüğü anı görüntüledi.

Babbitt’in kocası, KUSI-TV’ye 14 yıllık hizmeti sırasında dört tur görev yaptığını ve San Diego yakınlarında yaşadığını söyledi.

Bu arada kayınvalidesi, Fox 5 DC’ye, kocasıyla San Diego’da bir iş sahibi olduğunu ve Babbitt’in davranışından şaşkın olduğunu söyledi.

Haber kaynağına verdiği demeçte, kayınvalidesi “Bunu neden yapmaya karar verdiğini gerçekten bilmiyorum,” Babbitt’in kocasının ülkenin başkentine gelmediğini kaydetti.

Babbitt vurulmadan önceki gün Twitter’da şunları yazdı: “Bizi hiçbir şey durduramaz…. deneyebilirler, deneyebilirler ancak fırtına burada ve 24 saatten daha kısa bir sürede DC’ye iniyor…. karanlıktan ışığa ”

Saldırının arkasında kimin olduğu henüz belli değil, ancak kolluk kuvvetleri New York Post’a Kongre Polisi tarafından vurulduğunu söyledi.

Washington D.C. Polis Departmanı, The Epoch Times’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Metropolitan Polis Departmanı Şefi Robert J. Contee, Perşembe sabahı erken saatlerde bir basın açıklamasında; bir kadının -kurbanın ismini veya kimliğini belirtmeden- öldüğü ilan edildiği bölge hastanesine nakledildiğini söyledi.

Contee ayrıca, vurulan kadına ek olarak Kongre arazisi yakınlarında diğer 3 kurbanın da öldüğünü doğruladı. Kişilerin bir tıp doktoru tarafından görülene kadar ölüm nedenlerinin belirlenemeyeceğini söyledi.

Contee gazetecilere verdiği demeçte, “Her biri için bir tür tıbbi acil müdahale yapıldığına inanıyoruz, bunlar önbilgiler, bu bilgiyi aldığımızda net aktarabileceğiz,” dedi.

Polis Departmanının, konuyu araştıracağını söyledi.

Ölümcül saldırıdan birkaç saat önce Babbitt, “Kongre bugün toplanmadan önce LİSTE YAPILMALIDIR” diye retweetlemişti. Ayrıca, Çarşamba günü planlanan protestolar öncesinde başkentte toplanan Trump destekçilerinin televizyon görüntülerini daha önce retweetlemişti.

Pek çoğu Trump yanlısı kıyafetler giymiş protestocular, içeri girmek için camları kırdıktan sonra saat 14:15 civarında Kongre binasına baskın düzenledi. Video görüntüleri, bazı protestocuların polisle mücadele ettiğini gösterirken, diğerleri Kongre Binası’nın iki odasını birbirine bağlayan salonda yürüyen Amerikan ve Trump bayraklarını taşıyan katılımcıları gösteriyordu.

Binanın ihlalini kimin kışkırttığı belli değil.

Çatışmada en az 14 Büyükşehir Emniyet Müdürlüğü görevlisi yaralandı. Biri kalabalığın saldırısına uğradıktan sonra ciddi şekilde yaralanmış, diğer yandan mermi ile vurulduktan sonra yüzünde önemli yaralanmalara maruz kalan iki memur ise hastanede.

İhlal, Başkanlık seçiminde, seçim oylarına yapılan itirazlar nedeniyle her iki salonda da çekişmeleri kesintiye uğrattı. Saat 18: 00’de yetkililer, Kongre binasının güvenliğini sağladığını açıkladılar, Kongre kısa bir süre sonra yeniden başlatıldı.

Oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence, devam eden şiddeti kınadı.

“Burada yaşanan şiddeti mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz. Bu kutsal salonlarda bugün Meclisimizde kargaşa yaratanların can kaybına üzülüyoruz: sen kazanmadın. Şiddet asla kazanmaz. Özgürlük kazanır. Ve burası hala insanların evi” dedi.

GOP milletvekilleri de şiddeti kınadılar ve birçoğu eylemleri “Amerikalı olmayan” olarak nitelendirdi.

Yazan: Isabel Van Brugen, Epoch Times

Çeviri: Yasemin Erdem, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.